דרכם של שרון גל ויורם שפטל אינה דרכנו

לא ניתן לשליין ולא לשרון גל להפיץ שנאה ורוע ביננו. הבעיה בשליין אינה שהוא שמאלני אלא בכך שהוא דמגוג המפיץ שנאה. איננו זקוקים לימניים המפיצים רוע ושנאה בעצמם כדי שייצרו מאזן אימה בתוכנו

דרכם של שרון גל ויורם שפטל אינה דרכנו
  (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

מאז נסגר העלון 'שבת בשבתו' (מצפה שיחזור בקרוב) שכתבתי בו כמעט 13 שנה, התאהבתי בשקט הכתיבתי שנפל עלי. כמעט וגזרתי על עצמי שתיקה עד שצפיתי בדברים החמורים של שרון גל ויורם שפטל, ונפשי אמרה שעל דברים כאלה אסור לשתוק.

שרון גל ירד ברדיו 'גלי ישראל' בצורה בוטה וגסת רוח על ליאור שליין וטען שאת האידיאולוגיה שלו הוא יונק מישראל קסטנר, הסבא של בת זוגתו מרב מיכאלי. הגדיל שרון גל וציטט את יורם שפטל מספר על חומרת מעשיו של ישראל קסטנר.

דרכם של שרון גל ויורם שפטל אינה דרכנו

דווקא בגלל הביקורת שלי על התנהלותו של ליאור שליין שהפסיק מזמן להיות סאטריקן והפך לשופר תעמולה של דעותיו האישיות. דווקא בגלל הסלידה שלי מהתנהלותו הבכיינית של שליין שמפיץ סביבו ביקורתיות ושליליות נגד כל דבר שלא מוצא חן בעיניו. דווקא בגלל הרתיעה שלי מהיהירות הבלתי מובנת של ליאור – האדם שלא טועה אף פעם – שליין. דווקא בגלל כל זה צריך להבהיר שדרכם של שרון גל ויורם שפטל אינה דרכנו.

כדי להיאבק באנשים דמגוגים כמו ליאור שליין לא צריך לזרות שיטנה ודמגוגיה זולה. מי שמאמין שהאמת לצידו לא צריך להפיץ טענות מגוחכות, הזויות, וגסות רוח כנגד הצד השני. מי שמאמין שהאמת לצידו לא צריך לייצר שנאה ודה- לגטימציה. היחידים שמרוויחים ממלחמות הדה – לגטמציה ההדדיות שבין שליין ל'שפטל את גל' הם אויבינו שמעבר לגבול הרואים בשמחה את האומה שלנו מתפצלת ומתרחקת מעצמה.

לא ניתן לשליין ולא לשרון גל להפיץ שנאה ורוע ביננו. הבעיה בשליין אינה שהוא שמאלני אלא בכך שהוא דמגוג המפיץ שנאה. איננו זקוקים לימניים המפיצים רוע ושנאה בעצמם כדי שייצרו מאזן אימה בתוכנו.

האחרון שיכול להתלונן הוא יורם שפטל

בנוסח המוכר לנו קבע הרב קוק שהצדיקים הטהורים לא נלחמים בחושך אלא מפיצים אור. דומה שנוסח שונה נמצא בידיו של שרון גל ולפיו הצדיקים הטהורים לא נלחמים בחושך אלא מוסיפים חושך.

ובשולי הדברים לא אוכל שלא להזכיר כי האדם האחרון ביקום שיכול להתלונן על התנהלות של יהודים ששיתפו פעולה עם נאצים בשואה הוא יורם שפטל. שפטל ייצג בבית המשפט את איוון דמיניוק, פושע נאצי (כך פסק בית משפט בגרמניה) שבסבירות לא קטנה ייתכן כי הוא הוא 'איוואן האיום'. איך יכול אדם שהגן על פושע נאצי מתועב לדבר על משתפי פעולה עם הנאצים.

אני מאמין בטוב שבכל אחד מאיתנו. גם בימנים וגם בשמאלנים, גם בדתיים וגם בחילוניים. לא ניתן לאף אחד, לא ימני ולא שמאלני לזהם את החברה שלנו בהטחת רפש אחד על השני. מה הועיל שרון גל בדבריו מלבד להרחיק אותנו אחד מהשני. חזור בך שרון מדבריך המיותרים, המפלגים והמופרכים. בשביל מה צריך אותם?

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

16 תגובות
הצג את כל התגובות