דרעי: "הציונות הדתית פוגעת בתורת הרב קוק"

יו"ר מפלגת ש"ס כינס מסיבת עיתונאים בה התייחס לסערות האחרונות סביב מתווה הכותל וחוק הגיור, דחה את מסע ההסתה נגד החרדים ותקף את רבני הציונות הדתית

דרעי: "הציונות הדתית פוגעת בתורת הרב קוק"
  (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

יו"ר מפלגת ש"ס, השר אריה דרעי, התייחס בפתח ישיבת סיעת ש"ס למה שהוא מכנה "מסע הסתה חמור נגד הציבור החרדי והמפלגות החרדיות", וזאת בעקבות הסערות האחרונות סביב ביטול מתווה הכותל והעברת חוק הגיור הממלכתי.

בפתח דבריו אמר דרעי: "החלטתי לכנס את העיתונאים כי בימים האחרונים יש מסע הסתה חמור נגד הציבור החרדי והמפלגות החרדיות, מסע של דיסאינפורמציה, כאילו אנחנו החלטנו להשליט פה מדינת הלכה ולהשתלט פה על הכותל. אני רוצה להעמיד דברים על דיוקם – שקר. מסע הסתה של אנשים שרוצים לפרק את הממשלה או אינטרסים אחרים שלא עומד על סודם".

על 'מתווה הכותל' שבוטל אמר דרעי כי "מה שהיה הוא שיהיה, כל עם ישראל נמצא שם, הכותל פתוח לכולם, הוא מתנהל בצורה שלא מפריעה לאף אחד, גם אותה רחבה קטנה שנתנו נשארת אותו דבר, ראש הממשלה הודיע שהוא ירחיב אותה. אין שינוי, ההיפך. רק שיפור. היה ניסיון לתת הכרה רשמית לזרם הרפורמי ואת זה חסמנו".

"דבר שלא היה עד היום"

דרעי המשיך והתייחס לנושא הגיור ואמר: "יש עתירה לבית המשפט העליון שרוצה להכיר בגיורים לצורך חוק השבות בלבד. ביהמ"ש העליון פסק כבר לפני 20 שנה, הרפורמים רצו ליצור פילוג ופירוד בגיורים שעושים בישראל, ולקבל הכרה מתוקף חוק השבות. זה דבר שלא היה עד היום. מערך הגיור הממלכתי הוא לא תחת משרד הדתות, מי שמנהל אותו הוא משרד רה"מ, רוב הדיינים שמגיירים שם הם מהציונות הדתית.

"היועץ המשפטי מנדלבליט הוא שעורר אצלו דיון בלשכה ואמר שאם רוצים להתמודד עם העתירה של ביהמ"ש צריך לחוקק חוק. אני בכלל לא הייתי צריך להגיש את החוק הזה, ראש הממשלה היה צריך. כשהתעורר כל הויכוח, לא ידעתי את הנוסח. בא שר חרדי, ואמר אני מכיר רק בגיור הממלכתי, ותראו מי נאבק איתי? הרפורמים, אני לא שיניתי שום דבר. היו חייבים לעשות סדר, אם לא – יהיה פירוד, כל אחד יעשה כרצונו".

"אני מגן על תורתו של הרב קוק"

דרעי המשיך ותקף את הציונות הדתית: "אני הקמתי את הרבנות או הרב קוק הקים את הרבנות הראשית לישראל? אבסורד. מי מגן על תורתו של הרב קוק? אני, אריה דרעי".

"אין כאן כוונה לפגוע באף אחד, אם נכיר בגיור רפורמי, אורתודוקסי או כל גיור פרטי, אין לדבר סוף", הוסיף.

בשלב זה עבר דרעי למתקפה חריפה ואמר כי "היה פה בשבוע האחרון ראש הרפורמים והתראיין באנגלית והאשים אותנו שאנחנו גורמים לפילוג ולא אכפת לנו מאחדות ישראל, אני רוצה לצטט את ג'ייקובס בנאום שהוא נתן, 'אני שומע אנשים על נישואי תערובת כאילו זו מלחמה', האדם הזה שלא גר אצלנו, מה רוצים? שאתן להם את המפתח של חוק השבות? שאני ייתן להם את זה ביד שלהם?

"אני באמת מתכוון מתוך כוונות טהורות ונקיות. שמעתי את מר ליברמן שאמר שלא רוצה פה מדינת הלכה, אנחנו לא משנים פה שום דבר".

"גלעד קריב, שהוא במחנה הציוני, רציתי לבדוק מה העיסוקים שלו", המשיך דרעי במתקפה, "השתייך לארגון אסף של המסתננים והוא מתפאר בכך שהוא רוצה לקבע את מעמדם בישראל. זה אותו אחד שרוצה את המפתחות לקבוע מי יתגייר פה".

"תפסיקו לאתגר אותנו"

באשר לשאלה על התזמון של כל הנושאים הללו יחד, אמר דרעי: "שום תזמון שלנו, לצערי הנושא של הגיור עלה רק בגלל דרישת היועץ המשפטי שטען שאנחנו אמורים לקבל פסק דין של בית המשפט. הכותל היו חייבים לתת תשובה של המדינה לבג"ץ, במדינת ישראל, לא רק בנושא הזה, עד הרגע האחרון. אפשר להגיד עלינו הכל, אבל אין לי עניין במאבק הזה. לצערי זה נכפה עלינו ואני אומר שוב, תפסיקו לאתגר אותנו".

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

13 תגובות
הצג את כל התגובות