הרב סנדרס עצוב: מדינת ישראל היא לא עוד שטייטל

מדינת ישראל היא לא עוד שטייטל- בעיני זו פשיטת רגל של המושג "מדינה יהודית", בעיני אלו הן החלטות שאנו עוד נשלם עליהם מחיר בעצם הרלוונטיות של הגדרה "מדינה יהודית"

הרב סנדרס עצוב: מדינת ישראל היא לא עוד שטייטל

סערת מתווה הכותל.

אני מאמין באמונה שלמה שמדינת ישראל אינה עוד מדינה כשאר המדינות, אלא מדינה מיוחדת בה היהדות משולבת במסגרת מדינתית- דבר שבעיני הוא תחילת הדרך למימוש העצמי של היהדות והתורה. דבר זה הופך את מדינת ישראל למדינה שאינה כיתר המדינות.

ברור לי שדבר זה נטול במחלוקת קשה, בעיקר מצד היהדות החרדית, שרואה במדינת ישראל מדינה שתפקידה לאפשר ליהודים את החיים בה חיים יהודים הכי שלמים ומדוייקים. בדיוק כמו שיש עניין לאפשר בארצות הברית חיים יהודים שלמים, כך מדינת ישראל. הציבור החרדי לא תופס את מדינת ישראל כמדינה "מיוחדת" מבחינה יהודית, אלא כמדינה בה חיים יהודים ולכן האינטרס של הציבור החרדי הנו לחוקק חוקים שיקלו על דרך החיים החרדית ויאבקו את מאבקי הציבור הזה דרך החוק. מבחינה זו, אין הבדל בין ישראל לבין מונסי בניו יורק, שניהם מקומות בהם יש המון יהודים ותפקיד הפוליטיקאי הוא לאפשר את החיים החרדים בצורה הנוחה ביותר.

אני לא תופס את מדינת ישראל כמדינה שהיא אך ורק שלי, אלא "כמדינה יהודית", זוהי בעיני הגדרה מיוחדת שנושאת בחובה קשר לכלל העם היהודי באשר הוא. ככזו אני מאמין שעל המדינה מוטלת החובה לחשוב על כלל העם היהודי, גם מתי שהדבר לא נוח לי ואני לא מסכים לו.

מדינת ישראל היא לא עוד שטייטל

אני חייב להודות שהייתי שמח אם כלל כלל יהודי העולם היו שומרי תורה ומצוות בדרך בה אני מאמין שהיא נכונה, אבל לא זו המציאות. זו מציאות מאוד קשה בה גם שאלות שבעיני הם שאלות מפתח בהן יש לי עמדה מוצקה – אני חייב להתייחס גם לאלו שלא מסכימים איתי מקרב העם היהודי וזאת דווקא בגלל החשיבות הדתית שאני רואה במדינה.

אין לי שום טרוניה למפלגות החרדיות ולנציגיהם, הם תופסים את מדינת ישראל כפרבר מונסי שחלים בה מצוות התלויות בארץ.

יש לי טרוניה כלפי אלו שרואים במדינה ישראל מדינה שהיא מעבר למדינה בה חיים הרבה יהודים אלא ערך דתי, איך נותנים להחלטה כזו לעבור? איך לא מקשיבים גם לדעות אחרות ומנסים לעמוד בהסכמות שכבר קבלנו על עצמנו? איך מאמצים את הסטנדרט הכי מחמיר (ולדעתי לא הלכתי) במסגרת סוגיית הגיור ולא פותחים פתח לכאלו מיהודי העולם שמחפשים להיכנס לקהל ישראל בצורה הלכתית.

מדינת ישראל היא לא עוד שטייטל – בעיני זו פשיטת רגל של המושג "מדינה יהודית", בעיני אלו הן החלטות שאנו עוד נשלם עליהם מחיר בעצם הרלוונטיות של הגדרה "מדינה יהודית".

עצוב.

==

הרב אביע"ד סנדרס הוא ר"מ במדרשת לינדנבאום וראש תחום מנהיגות דתית בנאמני תורה ועבודה.

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

14 תגובות
הצג את כל התגובות