הספר שחייב להיות בכל בית דתי בישראל

יותר ויותר בנים ובנות מחליטים לנטוש את דרך החינוך בה גדלו ולצאת בשאלה. לפני כעשור יצא מעבר לים הספר "היוצאים" של פאראנאק מרגוליס והפך במהרה לרב מכר בקרב שומרי המצוות. כעת הוא יוצא בעברית בהוצאת סלע מאיר

הדור הנוכחי מציב בפני ההורים הדתיים אתגר שלא היה כמותו: יותר ויותר בנים ובנות מחליטים לנטוש את דרך החינוך בה גדלו ולצאת בשאלה.

לפני כעשור יצא מעבר לים הספר "היוצאים" (בהוצאת סלע מאיר) של פאראנאק מרגוליס והפך במהרה לרב מכר בקרב שומרי המצוות. מרגוליס היא בוגרת תואר שני לכתיבה יצירתית מאוניברסיטת קולומביה. כיום מתגוררת מרגוליס בירושלים עם בעלה וילדיה.

"החלטתי לעשות מחקר עומק ולבדוק מהן הסיבות שבגינן מחליטים הצעיר או הצעירה הדתיים לזנוח את אורח החיים הדתי ולצאת בשאלה", אומרת מרגוליס.

מרגוליס חקרה את הנושא לעומק ונפגשה עם עשרות אנשי מקצוע ורבנים כדוגמת הרב מרדכי אליהו זצ"ל, הרב עדין שטיינזלץ, הרב חיים נבון, הרב אורי שרקי, פרופ' ישראל אומן, הרב זאב קרוב, פרופ' אשר כהן, הרב יוני לביא, הרב שלמה ריסקין,הרבנית לאה כהן ועוד רבים.

בספר מצוטטים הרב חיים נבון והרב יוני לביא שמעידים כי ההיקפים של החוזרים בשאלה הם גדולים מאד. הרב חיים נבון מעריך כי מדובר על משהו כמו 20-25 אחוזים מבוגרי החינוך הדתי. גם הרב יוני לביא מעיד כי האחוזים משמעותיים ביותר וכי יש שכונות ויישובים שבהם אין כמעט בית ללא מישהו שהתרחק מן הדרך.

מרגוליס התעקשה שלא להשאיר את הספר כבעיה ללא פתרון: "לאחר התחקיר העמוק נמצאו גם פתרונות אפשריים להתמודדות עם עזיבת הדת, דבר שבוודאי יסייע להורים שרוצים שילדיהם יישארו במסגרת הדתית", אומרת מרגוליס.

מרגוליס מדגישה כי "היוצאים" צריך לשבת במדף הספרים בכל בית דתי בישראל ומוסיפה כי הוא"נכתב בכדי להיות מדריך מעמיק, זהיר ומכבד להורים, מורים, אנשי חינוך, פסיכולוגים, רבנים ועוד רבים אחרים אשר המשכיות החינוך היהודי אל מול אתגרי הקדמה נמצא בראש מעייניהם".

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

3 תגובות
הצג את כל התגובות