הרב בני לאו: "מנהיגים רוחניים גורמים לנזק רב"

חוסר הנכונות לראות את אנשי הדסה ומשרד הבריאות כבני אדם שפועלים באחריות הודף כל אפשרות של הידברות. ככל שדמות הפלוגתא מתעצמת לגודל של שטן שמנסה להשחית את הארץ כך נסגר חלון האפשרות לתקן

הרב בני לאו: "מנהיגים רוחניים גורמים לנזק רב"

רב קהילת הרמב"ן בירושלים, הרב בני לאו, מתייחס למשבר בבית החולים 'הדסה' וזאת בעקבות שיחות רבות שקיים עם גורמים שונים המעורים בנושא ועם משפחות של ילדים המטפלים בבית החולים.

רענן בן גיגי

הרב לאו מתייחס למניע שלו להתייחס לנושא: "למניע הראשי שמחייב אותי לגעת באש הבוערת הזו קוראים רענן בן גיגי. נער בן 17 שמתמודד בכוחות מופלאים במחלה הארורה וכעת מטולטל בין הדסה לתל השומר. הוא ומשפחתו חברים בקהילה שלי והם משמשים עבורי חלון שדרכו אני לומד איך נראית מחלקה קורסת, למה אסור להתפשר על טיפול כל כך רחוק מן הבית, כמה התלות של חולים והוריהם ברופא מטפל יוצר כמיהה לקרקע יציבה של כתובת עם דלת והכרות עמוקה".

הרב לאו סיפר כי "בשתי היממות האחרונות נפגשתי גם עם המשפחה של רענן, גם עם רופאים העובדים בהדסה, במחלקות שונות, גם עם אחות העובדת במחלקה ונאבקת בין רצונה להתפטר לבין רצונה להיות נאמנה למטופלים, גם עם אנשי משרד הבריאות בדרגי מקבלי החלטות".

זהו מאבק בין בני אדם

"המשפט הראשון שאני מבקש לומר הוא שזהו מאבק בין בני אדם. השיח שאוזניי שומעות ועיניי קוראות במסגרת המאבק הוא שיח של "מלחמת בני אור בבני חושך". מצד אחד יש מלאכים ומצד שני יש מלאכי חבלה שאין בהם שום דבר מלבד בצע כסף ורדיפת שררה".

הרב לאו מבקש להבהיר כי הוא "לא בא בקובלנה על אבא של ילדה שזועק מלב שותת דם כלפי מנכ"ל משרד הבריאות קריאות פוגעות ומשפילות. אני מתפלל שלעולם לא אגיע למקומו הכאוב ולכן איני דן אותו. אבל חבריי וחברותיי, מנהיגי ציבור ומנהיגים רוחניים, שמובילים את השיח הזה גורמים לנזק רב בכל המובנים. חוסר הנכונות לראות את אנשי הדסה ומשרד הבריאות כבני אדם שפועלים באחריות הודף כל אפשרות של הידברות. ככל שדמות הפלוגתא מתעצמת לגודל של שטן שמנסה להשחית את הארץ כך נסגר חלון האפשרות לתקן".

לא מוכנים לפתוח את נתיבי הגישור

הרב לאו מספר על הדילמה הגדולה הקיימת במלחמה הזו בין הצדדים: "אתה רוצה מצד אחד לבוא ולתת חיבוק למשפחות הילדים המטולטלות אבל אז אתה נכנס למתחם שתוקף והודף ומחייב אותך להיות חלק מפס קול שלא בחרת בו. כל האנשים המובילים את המחאה הם אנשים יקרים שבכל סיטואציה אחרת ישמיעו עמדות של פיוס ודיאלוג. בתוך הסערה אני מוצא את מיטב חבריי וחברותיי מצופפים שורות במאבק שלא מוכן לפתוח את נתיב הגישור כי עבורם הצד השני (=הדסה) הפך לאויב שצריך לחשוף את כיעורו. גם משרד הבריאות הפכו לסיטרא אחרא בגלל סירובם לפתוח את האופציה של שערי צדק".

הרב לאו מוסיף כי "הלב נקרע כשהאוזניים שומעות את ההורים של רענן מתארים את נדודיהם לתל השומר ואת העלבון של מפגש עם צוות רפואי שלא יודע עליהם דבר בהדסה".

לא בכיפוף ידיים ומחיקת פנים

בנוגע לפתרון המשבר אומר הרב לא כי הוא "לא יימצא בכיפוף ידיים ומחיקת פנים. רק מפגש שמכיר בקיומו של צד אחר ובהיותו אדם ולא שטן יוכל להבשיל לשיח מרפא. שר הבריאות, מנכ"ל משרדו, ראשי מנהל הרפואה ואנשי בית החולים הדסה – כולם אנשים עם יצרים, חוזקות וחולשות. כל הטעויות שנעשו הן ברי תיקון אך בלי מפגש ישיר ומאפשר דיבור זה לא יקרה. האמונה שלי באדם ובכוחו לתקן היא כל כך גדולה ואני מלא בתפילה ותקווה שחברי הקרובים שנמצאים כעת בלב הסערה יצליחו לשמוע את תפילתי ויתנו סיכוי לשלום בית".

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

7 תגובות
הצג את כל התגובות