הרגע שאחרי: כל מה שקורה לאחר הלידה ולא מספרים לך

שבת הביתה עם תינוק קטן שפתאום מארגן את כל הבית לפי צרכיו. היית צריכה לדעת בעל-פה מה הולך לקרות ולהיות מוכנה מראש לכל תרחיש, אבל בפועל – כל פעם את נדהמת מחדש: איך יכול להיות ששכחתי איך זה?

הרגע שאחרי: כל מה שקורה לאחר הלידה ולא מספרים לך
  אחרי לידה (צילום: שאטרסטוק)

אז הנה אני כותבת לכן את מה שאתן מספיקות לשכוח . בין לידה ללידה.

מלא וגדוש

כולם מדברים על ה"בייבי בלוז" של היום השלישי אחרי הלידה (אגב, קיסריות – לכן זה כנראה יקרה ביום הרביעי. למה? לא יודעת, אבל ככה זה קורה), אבל כולם שוכחים מאירוע נוסף ומכביד לא פחות: גודש החלב.

תתכונני: רוב הסיכויים שביום השלישי תעמדי בפני 24 שעות מכאיבות ומעצבנות של גודש נוראי. יש נשים שאצלן זה מופיע שבוע או שבועיים אחרי הלידה, אבל אצל הרוב זה קורה ביום השלישי.
האחיות יגידו לך לשים עלי כרוב ולהיניק. אבל כשהגודש בעיצומו, גם גן כרוב שלם לא תמיד יועיל, ובמצב כזה קשה מאוד להיניק, מהסיבה שקשה אפילו להחזיק את התינוק.

מה עושים?

1. באותן 24 שעות מותר להזין את התינוק מבקבוק שאוב או עם תחליף חלב. לא נורא, הוא ינק ממך אחרי הלידה וביומיים הראשונים וינק גם מחר.
2. שבי במקלחת עם זרם של מים חמים עליך. זה עוזר אמנם רק לכמה דקות, אבל שווה את תחושת ההקלה הברוכה.
3. קחי אופטלגין.
4. זכרי שזה נמשך רק 24 שעות, באחריות! מחר תקומי רעננה, שמחה וללא גודש מציק.
5.  ניתן להשתמש בקונכיות שמסייעות להקלה.

אמא עייפה עכשיו

את מותשת. כל גופך רועד מחולשה. את אוהבת את היצור הזעיר שילדת אהבת נפש ורוצה אותו צמוד אליך בכל שעה. אבל את גם עייפה כל כך ומשוועת לשינה, והנה הוא שוב רוצה לינוק, ואת רק רוצה לישון.

אמא עייפה עכשיו (צילום: שאטרסטוק)

מה עושים?

אל תחששי לבקש מהאחיות בתינוקייה, שמדי פעם יזינו את התינוק מבקבוק, כדי שתוכלי לחטוף תנומה של שעה. זה לא מוריד מערכך כאמא טובה, להפך: זה מוסיף לערכך כאם אחראית, רגועה ורציונלית, שיודעת שכדי להיות בריאה וזמינה לתינוקה, היא צריכה לשמור על כוחותיה. אל תשכחי שלצד התואר החדש שלך כ"אמא", את גם אישה שעברה מסע רציני וכל הגוף שלה מפורק.

תני למבטים המוכיחים ולביקורת לחלוף ליד אוזניך.
כשיעברו הימים הראשונים ואת תתחזקי – תוכלי להראות לכל העולם ואחותו (שעובדת בבית החולים) שאת היא ה-אם ה-מדהימה!

מידות טובות

בלידות הראשונות הבאתי איתי בתיק הלידה המפורסם גם בגדים ל"יום שאחרי". אלה התאפיינו בשתי תכונות: הם היו מתקופת התיכון, ובמידות קטנות עד אפסיות.
לתומי, הנחתי שאחרי שהתינוק ייצא, הבטן תחזור לעצמה באחת, עצמות האגן יזנקו למקומן הטבעי ואני אתכווץ בעשרה קילו ובשלוש מידות. לא ככה?

בנות, לא! לרחם לוקח 8-6 שבועות להתכווץ לממדיו המקוריים, כך שתשכחו מבטן שטוחה אחרי הלידה. תשכחו גם מזה שכל המשקל שהעליתן בהריון הלך לירכיו המרופדות של התינוק. לפחות חלק מהמשקל הזה הלך גם לירכיים המרופדות שלכן.

אל דאגה, בתוך כמה שבועות תשילו ממשקלכן (צילום: שאטרסטוק)

מה עושים?

הביאו ל"יום שאחרי" את בגדי ההריון מהחודש החמישי. יהיה לכן נוח, ואפילו תרגישו רזות במיוחד בהשוואה לאיך שהרגשתן באותו חודש בהריון.
ואל דאגה! בתוך כמה שבועות, תגלו שהשלתן עוד קילוגרמים של נוזלים שיצאו. מה שישאר תצטרכו להוריד בכוח הדיאטה, אין ברירה.

עידן הברזל

תופעה נפוצה אחרי לידה היא לגלות שרמת הברזל שלך ירדה פלאים. למעשה, לא תמיד נראה שיש לך ברזל בגוף. בבית החולים עטים עליך עם תפריטים עשירים בברזל, ובבית המרקחת מעמיסים עליך תכשירים וסירופים טבעיים, שמתהדרים בכך ש"אינם גורמים לתופעות לוואי בדרכי העיכול". במילים אחרות: עצירות. אז לאכול הרבה חסה או לשתות ליטר סירופ טבעי?

מה עושים?

תזונה נכונה היא תמיד חשובה, אבל כשרמת הברזל נמוכה מאוד, אין בכך די וגם אין לך זמן לחכות שהתזונה תשפיע. את צריכה להיות בריאה ורעננה כמה שיותר מהר. מסיבה זאת, כדאי לוותר גם על הסירופים והשיקויים הטבעיים. לא לכולן הן עוזרים והם גם עולים הון תועפות.

אז בקשי מהרופא בבית החולם מרשם וקני את כדורי הברזל הפשוטים והטובים והזולים. כשאת קונה אותם, אל תשכחי לבקש מהרוקחת גם נרות גליצרין, להקלה על "תופעות הלוואי בדרכי העיכול".

מצב רוח נדנדה

את פתאום מרגישה כמו ברכבת הרים: רגע אחד מרחפת מאושר, רגע שני צוללת לתהומות של חולשה, תחושת חוסר אונים וייאוש. את מרגישה מבוהלת מול היצור הקטן שילדת – איך תטפלי בו? איך תסתדרי? ומה יהיה עם הבעל? את רוצה לבכות ולצעוק, ולא מבינה: כל עניין מצבי הרוח שייך להריון, לא?

מרגישה כמו ברכבת הרים (צילום: שאטרסטוק)

אז נכון, ההריון עבר, אבל ההורמונים נשארו גם נשארו. ואם לא די בעייפות הטבעית ותחושת הלחץ הטבעית של המצב, באים ההורמונים ומגבירים במומחיות כל תחושה למקסימום האפשרי.

מה עושים?

1. מבינים שזה לגיטימי ונורמלי. אין מה לרוץ לפסיכולוג כי את עדיין לא מרגישה רגש אימהי. איך בדיוק את רוצה לחוש רגשות אהבה מתפרצים, כשכל הגוף שלך דולף ומזיע וכולך מפורקת וכואבת? הרגש האימהי בוא יבוא ואת תאהבי את התינוק שלך יותר מכל דבר אחר בעולם. באחריות.
2. עושים הנחות. אין לך כוח ואת רוצה להיות לבד? נתקי את הטלפון ובקשי מבעלך לדחות את הביקורים של החברים והקרובים עד שירווח לך. את לא צריכה להתחשב באף אחד אחר עכשיו, חוץ מבעצמך ובתינוק. הביקורים יחכו.
3. זוכרים שמשפחה היא כמו פאזל. כשתינוק נולד, צריך להרכיב את הפאזל מחדש. נכון שזה תמיד לוקח זמן? אז גם עכשיו קחי את הזמן, ותזכרי: בסופו של דבר, את תרכיבי את התמונה המושלמת.

מותר לך

כולם מסביב יטיפו לך ש"איך את מתנהגת, העיקר שהתינוק בריא", אבל תזכרי שמותר לך:
1. להרגיש מנותקת.
2. להרגיש מדוכאת.
3. להרגיש בודדה ושלא מבינים אותך.
4. להרגיש רע בגלל עודף המשקל
5. לרצות להיות לבד.
6. לרצות לישון 24 שעות בלי הפסקה.
7. לבכות.

וזה בסדר גמור, כי התחנה הבאה היא להרגיש פתאום אושר אמיתי עצום שמציף לך את כל הגוף, ובבת אחת להתעורר לחיים. וכל זה קרה כי הרשית לעצמך לכמה שעות או ימים להיות את ולפרוק את מה שהרגשת. עכשיו את רעננה וזכה ומוכנה להתחיל את חייך החדשים.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
תגובה אחת מיין לפי
1
מעולה. אשה צריכה לחיות את עצמה
| 19-06-2017 1:11
ולא חייבת לספק תשובות לאחרים.הבילבול בחיים שאנו חושבות שכל הזמן צריך לספק תשובות לכל הסובבים והסקרנים.אז לא.לא להיות צבועים ותנו לחיות בקצב המתאים לכל אחת.