מלון אשל השומרון לא יוכל להציג את עצמו ככשר

מלון אשל השומרון - המלון הישראלי היחיד ביו"ש החליט לעזוב את מערך הכשרות של הרבנות ולעבור ל'השגחה פרטית' של הרב לייבוביץ'. המשמעות - לא יוכל לפרסם עצמו ככשר

מלון אשל השומרון לא יוכל להציג את עצמו ככשר
  עבר להשגחה פרטית. מלון אשל השומרון (ori, ימדיה)

מלחמת הכשרות עולה מדרגה.

מלון אשל השומרון, המגדיר את עצמו כ"מלון הישראלי היחידי בשומרון" החליט לעזוב את מערך הכשרות של הרבנות ולעבור למערך "כשרות פרטית" של הרב אהרון לייבוביץ' והרב אורן דובדבני המפעילים מערך כשרות אלטרנטיבי לרבנות, בעיקר בירושלים, וכעת גם בשאר חלקי הארץ.

בהודעה שפירסם הרב אהרון בדיחי, רב העיר אריאל, נכתב "הריני להודיע לציבור הצרכנים כי הרבנות אריאל הסירה את הכשרות מ"מלון אשל השומרון" הנמצא בצומת אריאל.

המשמעות של ההחלטה היא שכעת לא יוכל המלון להציג את עצמו ככשר, משום שלפי החוק, ולפי פסיקת בג"צ רק כשרות של הרבנות מתירה להציג את העסק ככשר.

נזכיר כי בשבוע שעבר פרסם מבקר המדינה דו"ח חמור על מערך הכשרות של הרבנות בירושלים, בו מצא ליקויים חמורים בעבודת המועצה הדתית המפקחת על הכשרות.

המלון: זו יוזמה שלנו

בשיחה עם מנהלת המלון טובה גלבוע היא אישרה את הפרטים, אך טוענת כי לא מדובר בתקלת כשרות, אלא ביוזמה שלהם. "אנחנו עברנו לכשרות הפרטית, הם המשגיחים שלנו".

מה הסיבה?

הסיבה היא שלנו. לפי הרבנות אתה יכול להיות קשור לרק לרב המקומי. ויש דברים שהרב המקומי, אסור שיעשו לפי החוק, אז אתה לא יכול להתמודד איתו, ואנחנו ביקשנו לעבור לכשרות של עיר אחרת. כיוון שלא ענו לנו, לא יכולנו להפקיר את לקוחותינו, ולכן עברנו מיידית להשגחה הפרטית של הרב דובדבני, שהוא מומחה לכשרות, ואנחנו נהנים מהכשרות שלנו."

הרבנות: לא ניתן לסמוך על מערך הכשרות הפרטית

מהרבנות הראשית נמסר בתגובה: "הצגת עסק ככשר באמצעות תעודות של גופים שאינם מוסמכים לתת כשרות הינה עבירה על החוק. ארגון השגחה פרטית אינו מוסמך לתת כשרות ועל כן צר לנו על שהוא מכשיל בעלי עסקים לעבור על החוק. מערך הכשרות הממלכתי ימשיך לתת כשרות איכותית ואמינה לכלל הציבור."

גורם במחלקת הכשרות של הרבנות אמר לסרוגים: "לא מכיר את פרטי המקרה הספציפי, אך צריך לדעת שהרבנות באריאל היא לא מהמחמירות בתנאים ובדרישות. אם אכן יש לבית העסק בעיה עם המשגיח, הבעלים מוזמנים לשלוח את הטענות שלהם לרבנות הראשית וזה יטופל".

אותו גורם הוסיף, כי לא ניתן לסמוך על מערך הכשרות הפרטית, משום שאין לו קריטריונים קבועים. גם קראי וגם רפורמי יכול להקים לעצמו מערך כשרות ולטעון שהוא כשר.

מה זה שונה מהבד"צים, שהם גופי כשרות פרטיים?

תדע שגם חלק מהבד"צים לא עומדים בקריטריונים המינימליים של הרבנות.

הרב לייבוביץ' מערך כשרות חייב להתנהל בשקיפות

הרב אהרון ליבוביץ, ראש ארגון 'השגחה פרטית', מסר לסרוגים: "מלון ׳אשל השומרון׳ הוא המלון הראשון שעובר מהרבנות ל׳השגחה פרטית׳. בניגוד לבעלי עסקים רבים אשר מעדיפים להיכנע לדרישות הרבנות – הזויות ככל שיהיו – הנהלת מלון אשל השומרון החליטה שהכשרות חשובה להם יותר מהתעודה על הקיר.

הם פנו אלינו כבר לפני מספר שבועות, וביקשו להצטרף למערך הכשרות שלנו. המעבר של מלון בסדר גודל של 'אשל השומרון' ל'השגחה פרטית' הוא הבעת אמון באיכות הכשרות שלנו, והוא מבוסס על ההבנה שאצלנו מתעסקים נטו בכשרות. מערך כשרות חייב להתנהל בשקיפות, וחייב לעבוד בצורה מסודרת וע"פ ההלכה – ובלי אינטרסים זרים ומוזרים.

לא יכול להיות שרק שבוע אחרי פרסום דו"ח המבקר החמור על מערך הכשרות של המועצות הדתיות והרבנות הראשית – אנחנו שוב שומעים על התעמרות ושימוש פסול בתעודת הכשרות כאמצעי לחץ על בעלי העסקים״.

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

9 תגובות
הצג את כל התגובות