נחשף: כך הדליקו אש בבית שמש לפני כ-9,000 שנה

לוח להדלקת אש, שנחשף במסגרת חפירות ארכיאולוגיות לפני שידרוג והרחבת כביש 38 במימון חברת נתיבי ישראל, מצביע על טכנולוגיה מפותחת של הדלקת אש לפני אלפי שנים

נחשף: כך הדליקו אש בבית שמש לפני כ-9,000 שנה
  הגפרור העתיק בעולם (אסף פרץ, רשות העתיקות)

ל"ג בעומר בסרוגים.

תכננתם מדורת ל"ג בעומר ושכחתם את המצית בבית? ממצא נדיר שנחשף לפני כשבוע, מדגים כיצד ניתן להדליק אש בתנאי שטח: לוח נדיר אשר נראה כי שימש את תושבי הארץ הקדמונים להצתת אש לפני כ-9,000 שנה, נחשף בחפירה ארכיאולוגית של רשות העתיקות בהשתתפות חניכי המכינה הקדם צבאית חנתון.

החפירות מתקיימות בצומת כביש 38 ושדרות וירג'יניה ברמת בית שמש במסגרת פרויקט שדרוג והרחבת הכביש במימון חברת נתיבי ישראל, והן מעידות על קיומה של טכנולוגיה מפותחת להדלקת אש.

הפרהיסטוריונית אנה אייריך רוז, מנהלת החפירה מטעם רשות העתיקות סיפרה על הממצא, "האנשים הקדמונים שחיו כאן בתקופה הניאוליתית הקדם קראמית ב' (תקופת האבן החדשה), הכינו לוח עבה עשוי מאבן גיר, ובו שני שקעים וחריתות אשר חיברו בין התאים. יש שסוברים שמדובר בלוח משחק קדום, אך לפי חוקרים באוניברסיטה העברית בירושלים, לוחות כאלה שימשו להצתת אש: המנגנון הזה אפשר סיבוב של ענף עץ בשקע במהירות גבוהה (כמן מקדחה). אנרגית הסיבוב היתרגמה לחום, וכאשר זו באה במגע עם חומר דליק שהונח בפנים השקע, הוא ניצת, והאש נדלקה". רק כ-10 לוחות דומים מתקופה זו ידועים באוצרות המדינה, כך שמדובר בממצא נדיר".

ממצאים נוספים שנחשפו בחפירה הם שבר צמיד, כלי צור, ועצמות רבות של בעלי חיים".

ראש חץ שנמצא באתר החפירות (אסף פרץ, רשות העתיקות)

תלמידי מכינת חנתון באתר החפירות (אסף פרץ, רשות העתיקות)

חברת אקרשטיין, המנהלת את פרויקט כביש 38 מטעם חברת נתיבי ישראל, מסרה כי: "מרגש כל פעם מחדש למצוא פיסת היסטוריה נדירה בזכות עבודות תשתית חדשניות שנתיבי ישראל מובילים בבניית את הארץ".

עדויות להפקת אש באזור, בדמות אפר ופחם, קיימות כבר מתקופת האבן הקדומה – לפני כ-800,000 שנים; זרעים ושבבי צור שרופים נחשפו בגשר בנות יעקב שבצפון הארץ. השימוש באש הפך להיות משמעותי יותר לפני כ-10,000 שנה, במהלך התקופה הניאוליתית. עדות לכך מספקים ממצאים מגוונים מתקופה זו, הקשורים בטכנולוגיות שונות להפקת אש.

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

5 תגובות
הצג את כל התגובות