ילדים מביאים איתם שמחה אבל גם לא מעט הוצאות

מזל טוב! ילד נוסף או ראשון הצטרף למשפחה בשעה טובה. אבל אחרי ההתרגשות והברכות החמות, מגיעות גם ההוצאות. כולנו יודעים שילדים זו שמחה וברכה משמיים, אולם חייבים גם לשים לב להתנהלות כלכלית נבונה, גם בנושא של הוצאות על גידול הילדים

ילדים מביאים איתם שמחה אבל גם לא מעט הוצאות
  ילדים זה שמחה ( צילום: שאטרסטוק)

התינוק החדש הגיע, זה הזמן לשים לב להוצאות

יש הרבה רעיונות שאפשר לתת להורים, אבל הכי חשוב זה להמשיך להתנהל בתוך מסגרת, גם אם היא מתרחבת, היא חייבת עדיין להישאר מוגדרת וברורה.

למשל: חבילה לתינוק – הוצאה גדולה מאד ב”תחילת הדרך”. הרשתות למוצרי תינוקות דואגות גם לספק רשימות מפורטות של מיליון דברים “מאד נחוצים” וההיצע גדול ומאד מבלבל. אם בוחרים ריהוט לבכור, קחו בחשבון שייתכן ויהיו לו עוד אחים ואחיות שיוכלו להשתמש באותו ציוד. בכדי לתת מענה גם לבנים וגם לבנות שיגיעו בעז"ה, כדאי לשמור על ניטרליות כשבוחרים מיטה, שידה, צבע של עגלה וכד’.

את הצבע והשמחה תכניסו עם וילונות, בובות, מוצרי טקסטיל למיטה ואפילו ידיות לרהיטים שאפשר להחליף אח”כ בעלות נמוכה יחסית. אם אתם עוד לפני הברית או הקידוש לתינוק,  קחו בחשבון שתקבלו מתנות מהמשפחה, לכן, חכו מעט עם הקניות. תוכלו להחליף מה שלא שימושי במה שרציתם מאוד.

גם אם חייבים לעשות קניות לכבוד התינוק החדש, תעשו זאת בחכמה

בהחלט נכון, אבל לא צריך להגזים בקניות. זה נכון בכל גיל, אבל לילדים יש היום אביזרים וצעצועים שקשה להתאפק, אולי בכלל הם עבור ההורים? החליפות האלה, והשמלות, והצעצועים המנגנים / המשפריצים / הצבעוניים כל כך ואסור לשכוח גם את הקוקיות, הכדורים, מכוניות הצעצוע.

קחו בחשבון שילד ממוצע לובש מקסימום שבע חליפות בגדים בשבוע, הוא גם מהר מאוד מאבד ענין בצעצועים ומוצא אותו מחדש לפי מצב הרוח והשותפים למשחק.

תכינו רשימה מסודרת, אמיתית ומלאה המשקפת את כל הוצאות הבית (צילום: שאטרסטוק)

איזה הכנסות התינוק מביא איתו?

אם היולדת עובדת היא תקבל מענק הלידה, מה שאמור להחליף את המשכורת שלה למשך שלושת החודשים וחצי שבהם היא בחופשה.

המענק מגיע בד”כ לאחר החודש הראשון, אך דווקא אז יש כל כך הרבה הוצאות. קחו זאת בחשבון והשתדלו לדחות או לפחות לחלק את ההוצאה בכדי לא להעמיס. מומלץ גם לעדכן את הבנקאי על היעדר ההכנסה הצפוי ולבדוק האם צריך הגדלת מסגרת לתקופה קצובה.

כשהכסף נכנס לחשבון – זו רק אשליה של עושר, לא מעבר. חלקו את הסכום לא רק לשלושת חודשי החופש אלא גם לכמות החודשים המשוערת של החופשה ללא התשלום ואז תדעו כמה עומד לרשותכם לכל חודש. זה התקציב החדש ואם אין בעיה אקוטית בחשבון, סגרו אותו בפיקדון ושחררו כל חודש, בסמוך למועד שבו הייתה משולמת המשכורת, את החלק היחסי שתכננתם.

שאלת השאלות – מטפלת או משפחתון? בבית או אצלה? גן פרטי או גן עירוני?

יש הרבה משתנים שגורמים לבחור במסגרת כזו או אחרת ורק חלק מהם נוגעים לפיננסים. אני לא רוצה להיכנס כאן לכל השיקולים אבל מה שלא תבחרו – תכניסו אותם לחישוב של הוצאות המשפחה. התקציב המשפחתי הוא זה שיקבע – תכינו רשימה מסודרת, אמיתית ומלאה המשקפת את כל הוצאות הבית. זה גם ישנה את סדר העדיפויות של התקציב ויאפשר לכם  לבדוק על מה מוותרים, במה חוסכים ואיך חוסכים על בסיס ההכנסה הקיימת – כל זאת כדי שתוכלו לראות איך תעמדו בתשלום החדש הזה.

לסיכום – כל הבגדים היפים בעולם לא שווים סיפור אחד לפני השינה. המשחק הכי כיפי לתינוקות זה דווקא הסירים, הכפות ומקלות הכביסה. ילדים צריכים בעיקר אהבה והקשבה, כאשר הפן החומרי פחות מעניין אותם (עד גיל מסוים לפחות).

אני רוצה לברך את כל ההורים, חדשים וותיקים כאחד: שתהיה לנו הסבלנות להקשיב ולשחק עם הילדים, השלווה והסבלנות לחבק ולהקשיב, התבונה להציב גבולות ולחנך ובריאות כדי ליהנות מכל זה.

הרבה נחת.

לכתבה זאת לא התפרסמו תגובות. היה הראשון להגיב!

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע