הרב בוארון נגד הרב יצחק ברדא: אצל האשכנזים היו רוגמים אותו

הרב ציון בוארון מבכירי הדיינים הספרדים, מצטרף לרב הראשי לישראל הראשון לציון הרב יצחק יוסף במתקפה נגד הרב יצחק ברדא בעקבות הגדה של פסח שהוציא, ואומר כי "אצל האשכנזים היו רוגמים אותו באבנים"

מתקפה על הפוסק הספרדי: 'האשכנזים היו רוגמים אותו'
  (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

הרב ציון בוארון מבכירי הדיינים הספרדים, מצטרף לרב הראשי לישראל הראשון לציון הרב יצחק יוסף במתקפה נגד הרב יצחק ברדא בעקבות הגדה של פסח שהוציא, ואומר כי  "אצל האשכנזים היו רוגמים אותו באבנים".

על פי הדיווח באתר החרדי 'כיכר השבת', במהלך חול המועד עלו תלמידי ישיבות למעונו של הרב בוארון שבמהלך דבריו התייחס לנושא ואמר: "קם לו אברך צעיר מאשקלון והוציא הגדות וחילק אותם בחינם ואמר לברך על כל כוס וכוס בליל הסדר נגד כל המנהג של הספרדים, נגד מרן, לחדש לברך ברכה לבטלה נגד כל מנהג הספרדים, בלי לפחד? אצל האשכנזים היו רוגמים אותו באבנים!".

כזכור, הרב הראשי לישראל, הראשון לציון הרב יצחק יוסף, יצא במתקפה חריפה נגד הרב יצחק ברדא מאשקלון וכינה אותו חצוף בעקבות הגדה של פסח שפרסם ובה הלכות שלו נגד מרן השולחן ערוך ומכנה אותו "חצוף".

במהלך שיעורו השבועי שתוכנו הובא באתר החרדי 'כיכר השבת', התייחס הרב יוסף לשאלה האם לברך על כל כוס וכוס 'בארבע כוסות' של ליל הסדר, והזכיר הרב את ההגדה של הרב יצחק ברדא, אך בלי להזכיר את שמו.

איזה אחד מאשקלון

"יש איזה אחד מאשקלון, הוציא איזה הגדה של פסח, וראש העיר באשקלון השתגע אחריו, הלך ותרם לו את זה בכמות גדולה, אלפים ורבבות, מחלק את זה", אמר הרב יוסף.

הראשל"צ תקף את הרב ברדא ואמר: "מחטיא את הרבים, מחטיא את הרבים ממש. איזה ביטחון עצמי. הוא כותב שם: ליטול ידיים ויברך. 'קיבלנו הוראות הרמב"ם, לא קיבלנו הוראות מרן השולחן ערוך', לברך על כל כוס וכוס מארבע כוסות".

הרב יוסף הבהיר את דעתו בהלכה: "זה אשכנזים עושים כך, איך המנהג שלנו? אנחנו מברכים בקידוש, מברכים כוס שני 'אשר גאלנו' ושותים בלי ברכת הגפן, ואז אחרי ברכת המזון. כוס ראשון וכוס שלישי".

חצוף

הוא חזר להגדה של הרב ברדא: "הוא הוציא עכשיו הגדה וכתב לברך על כל ארבעת הכוסות. הוא אומר 'הרשב"א והרשב"ם והרא"ש שחלקו על הרמב"ם הם לא ידעו מי הרמב"ם, אנחנו יודעים מי זה הרמב"ם'. הוא כותב על הרא"ש שהוא חלק על הרמב"ם באיזה מקום, הוא כותב עליו 'וכן לא יעשה', חצוף!, אתה נותן מוסר לרא"ש? אתה כותב לו 'וכן לא יעשה'?".

חיכה שמרן ייפטר

הרב יצחק יוסף המשיך לתקוף את הרב ברדא: "כל גדולי האחרונים, כולם אומרים, מאז זמנו של מרן – אומרים שקיבלנו הוראות מרן. זה בא אומר לך 'לא, כולם טועים, אני למדתי בישיבה בבני ברק ואני עולה על כולם, קיבלנו הוראות הרמב"ם', כולם טועים ורק אתה יודע? איך חינכו אותו לכזה ביטחון עצמי? להכשיל את הרבים!. ראש העיר שלו ככה השתגע אחריו והוציא את ההגדה הזו וחילק ומכשילים את הרבים. ".

בסוף דבריו תקף הראשל"צ ואמר כי הרב ברדא המתין עד לפטירת מרן פוסק הדור רבנו עובדיה יוסף זצוק"ל ורק אז הוציא את ההגדה: "אם מרן היה חי, וואי מה היה עושה לו, הוא חיכה אחרי שמרן ייפטר הלך ועשה את זה. מה זה? לחבר ספרים ככה נגד מרן הבית יוסף?".

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

21 תגובות
הצג את כל התגובות