הרב בוארון נגד הרב יצחק ברדא: אצל האשכנזים היו רוגמים אותו

הרב ציון בוארון מבכירי הדיינים הספרדים, מצטרף לרב הראשי לישראל הראשון לציון הרב יצחק יוסף במתקפה נגד הרב יצחק ברדא בעקבות הגדה של פסח שהוציא, ואומר כי "אצל האשכנזים היו רוגמים אותו באבנים"

מתקפה על הפוסק הספרדי: 'האשכנזים היו רוגמים אותו'
  (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

הרב ציון בוארון מבכירי הדיינים הספרדים, מצטרף לרב הראשי לישראל הראשון לציון הרב יצחק יוסף במתקפה נגד הרב יצחק ברדא בעקבות הגדה של פסח שהוציא, ואומר כי  "אצל האשכנזים היו רוגמים אותו באבנים".

על פי הדיווח באתר החרדי 'כיכר השבת', במהלך חול המועד עלו תלמידי ישיבות למעונו של הרב בוארון שבמהלך דבריו התייחס לנושא ואמר: "קם לו אברך צעיר מאשקלון והוציא הגדות וחילק אותם בחינם ואמר לברך על כל כוס וכוס בליל הסדר נגד כל המנהג של הספרדים, נגד מרן, לחדש לברך ברכה לבטלה נגד כל מנהג הספרדים, בלי לפחד? אצל האשכנזים היו רוגמים אותו באבנים!".

כזכור, הרב הראשי לישראל, הראשון לציון הרב יצחק יוסף, יצא במתקפה חריפה נגד הרב יצחק ברדא מאשקלון וכינה אותו חצוף בעקבות הגדה של פסח שפרסם ובה הלכות שלו נגד מרן השולחן ערוך ומכנה אותו "חצוף".

במהלך שיעורו השבועי שתוכנו הובא באתר החרדי 'כיכר השבת', התייחס הרב יוסף לשאלה האם לברך על כל כוס וכוס 'בארבע כוסות' של ליל הסדר, והזכיר הרב את ההגדה של הרב יצחק ברדא, אך בלי להזכיר את שמו.

איזה אחד מאשקלון

"יש איזה אחד מאשקלון, הוציא איזה הגדה של פסח, וראש העיר באשקלון השתגע אחריו, הלך ותרם לו את זה בכמות גדולה, אלפים ורבבות, מחלק את זה", אמר הרב יוסף.

הראשל"צ תקף את הרב ברדא ואמר: "מחטיא את הרבים, מחטיא את הרבים ממש. איזה ביטחון עצמי. הוא כותב שם: ליטול ידיים ויברך. 'קיבלנו הוראות הרמב"ם, לא קיבלנו הוראות מרן השולחן ערוך', לברך על כל כוס וכוס מארבע כוסות".

הרב יוסף הבהיר את דעתו בהלכה: "זה אשכנזים עושים כך, איך המנהג שלנו? אנחנו מברכים בקידוש, מברכים כוס שני 'אשר גאלנו' ושותים בלי ברכת הגפן, ואז אחרי ברכת המזון. כוס ראשון וכוס שלישי".

חצוף

הוא חזר להגדה של הרב ברדא: "הוא הוציא עכשיו הגדה וכתב לברך על כל ארבעת הכוסות. הוא אומר 'הרשב"א והרשב"ם והרא"ש שחלקו על הרמב"ם הם לא ידעו מי הרמב"ם, אנחנו יודעים מי זה הרמב"ם'. הוא כותב על הרא"ש שהוא חלק על הרמב"ם באיזה מקום, הוא כותב עליו 'וכן לא יעשה', חצוף!, אתה נותן מוסר לרא"ש? אתה כותב לו 'וכן לא יעשה'?".

חיכה שמרן ייפטר

הרב יצחק יוסף המשיך לתקוף את הרב ברדא: "כל גדולי האחרונים, כולם אומרים, מאז זמנו של מרן – אומרים שקיבלנו הוראות מרן. זה בא אומר לך 'לא, כולם טועים, אני למדתי בישיבה בבני ברק ואני עולה על כולם, קיבלנו הוראות הרמב"ם', כולם טועים ורק אתה יודע? איך חינכו אותו לכזה ביטחון עצמי? להכשיל את הרבים!. ראש העיר שלו ככה השתגע אחריו והוציא את ההגדה הזו וחילק ומכשילים את הרבים. ".

בסוף דבריו תקף הראשל"צ ואמר כי הרב ברדא המתין עד לפטירת מרן פוסק הדור רבנו עובדיה יוסף זצוק"ל ורק אז הוציא את ההגדה: "אם מרן היה חי, וואי מה היה עושה לו, הוא חיכה אחרי שמרן ייפטר הלך ועשה את זה. מה זה? לחבר ספרים ככה נגד מרן הבית יוסף?".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
21 תגובות - 13 דיונים מיין לפי
1
הבנת הנקרא: רגשי נחיתות
שלום | 18-04-2017 16:42
'אצל האשכנזים היו רוגמים אותו' פירושו רגשי נחיתות, במקום לשבח את הספרדים ש(היו) מקיימים ואהבת לרעך כמוך, גם כשחולקים בהלכה תזכורת: הוא גם תמך בהפגנות המחבלים וחסימות כבישים
2
האם השו"ע התבלבל?
שיודע לשאול | 18-04-2017 16:51
הרי הריף פוסק לברך על כל 4 הכוסות. וכן הרמבם. שניהם ספרדים. ואילו הראש האשכנזי פוסק לברך רק על כוס 1 ו-3.איך השוע פסק נגד הכלל שהוא עצמו קבע, שאם יש מחלוקת בין שלושה פוסקים אלו , שהם עמודי ההלכה שלו, אזי הוא מכריע לפי הרוב וכאן הכריעה לפי המיעוט?איך אחינו האשכנזים פוסקים כפי הריף ורמבם הספרדים, ואחינו הספרדים פוסקים כפי הראש האשכנזי? אזי כל ההלכה פה חורגת מהכללים, אז מה כי נלין על מי שרוצה להחזיר עטרה ליושנה?
תלמד את הבית יוסף במקום לשאול שאלות מוזרות. הוא כותב שם
שדגש | 21-04-2017 17:16
הכל.וגם אם רוב העדות פוסקות אחרת ממרן בעניין הזה, אין לך לפצות פיך נגד גדולי וקדושי ישראל. אני מוחה בתוקף. חזור בך!!
אתה יותר חכם מהשו"ע?
אודי | 19-04-2017 14:53
שאתה רוצה להחזיר עטרה ליושנה?
3
למה לא מביאים את התגובה של הרב יצחק ברדע? מי הוא בכלל?
מן ההר | 18-04-2017 17:02
אתה מזלזל ברב ברדא
נחמן | 20-04-2017 0:55
אני אומר לך אתה עוד תחפש אותו
4
ביזוי ת"ח
רבקה | 18-04-2017 18:46
הרב ברדא תח תוניסאי בעל שיעור קומה. אפשר פשוט לפנות אליו ולבקש הסבר. איך מבזים בקלות אדם רם המעלה?
הרב רדא ענק
נחמן | 20-04-2017 0:58
מבזים אותו והוא שותק מקובל אמיתי ותלמיד חכם אמיתי
5
הכי מפריע לי בסיפור הם הביטויים של זלזול של הרבנים
חיים | 18-04-2017 20:04
קם לו אברך צעיר ... או יש איזה אחד מאשקלון. הרי אתם מכירים אותו טוב, מכירים את שמו את ספריו יש תמונות שאתם לוחצים לו את היד בכל מני הזדמנויות, אז מה זה הביטויים האלה של זלזול? לא יכולתם לדבר כמו אנשים מכובדים ולכתוב פשוט: הרב ברדא כתב כך וכך ואנחנו חולקים עליו מאוד בגלל הסיבות הבאות ... ??? נה זו השפה הזאת ???
הם מפחרדים של תח שמערער על ההגמוניה העובדייאית
לא תוניסאי | 23-04-2017 11:01
זה הסגנון דיבור
יוני | 21-04-2017 12:32
לך תראה אצל כל גדולי העולם הספרדיים שככה התבטאו יש מחלוקות וכך הם חולקים, לא חסר בספרים של רבני צפון אפריקה וכו' בטויים חריפים נגד רבנים אחרים, זה דרך המחלוקת בנייהם, לא צריך להיבהל.
פוליטיקה זולה
מאיר | 20-04-2017 0:57
הרב ברדא קדוש אוליי הוא היחיד שעוד לומד בדור הזה ולא כמו כולם אם יש להם שאלה פותחים חזון עובדיה הרב ברדא מעיין לעומק
6
מתאים לימי הספירה
שלום | 18-04-2017 22:56
תלמידי רבי עקיבא לא מתו כי בירכו על כל ארבע הכוסות או רק על שניים מהם, אלא על שלא כיבדו זה את זה
7
כל מי שמגיב לא מתייחס כלל לראיות הברורות של הרב ברדא
שלומי | 19-04-2017 10:39
וכולם מפחדים מחידושים, ובצדק, אבל יש לחקור את כל הסוגיה ולהגיב לדברי הרב ברדא בתשובות ולא סתם לרמוס.
אין להם תשןבות יש להם רק הרב עובדיה לא שאני מזלזל חס וש
נלמן | 20-04-2017 1:00
הרב ברדא על כל הלכה הוציא ספר מראה לך כמה העיון עמוק
8
בנתיים רואים שהספרדים הם אלו שרוגמים
| 19-04-2017 16:11
ומשמיצים כל דבר שלא טוב בעין כאילו לכל אחד יש בעלות על התורה, תדברו על אהבת ישראל במקום שנאה ומלחמות תלמדו קצת מרבני הציונות הדתית
9
למעלה מ90 גאונים וראשונים פוסקים לברך 4 כוסות
| 19-04-2017 23:58
ובינהם שני עמודי ההוראה הריף הרמבם כל הגאונים חוץ מגאון אחד שהוא יחידי למעלה מ90 ראשונים וראשוני אחרונים שמרן לא ראה וקים ליה שמרן היה חוזר בו.
10
הרבנים השסניקים עושים חילול ה'. אפשר לחלוק אי אפשר לזלז
חילול ה' | 23-04-2017 11:04
לזלזל בתח. בוודאי לא כאשר הוא עולה עליך גם בידיעות ובוודאי ביראש. גם האתרים לא צריכים לתת במה לחילול ה' הזה אבל ברור שהם מעדיפים את הלשוהר והחילול ה' בשביל האייטם
11
הרב ברדא
סמי קרימוב מאשקלון | 25-05-2017 23:21
הרב ברדא הוא איש קדוש וצדיק !!! וכל אלה שחולקים עליו לא חולקים לשם שמים אלא מקנא כי יודעים שהוא ראוי יותר מהם לפסוק הלכה. !!!!!! ככה לא מתבטא תלמיד חכם אלא סתם אדם כנאי !!! איזה מילים !! מה זה ???? הרב ברדא לעולם לא דיבר ככה על אף אחד אפילו על רשע ! קל וחומר על רבנים אחרים ! אני מכיר את הרב ברדא באופן אישי וכמה אנשים הוא הציל בברכות שלו ! כולל אותי ואת ילדי !!!! ומי שידבר עליו יתן את הדין בבית דין של מעלה
12
תקרא מה שהוא כתב
אור מרגליות | 03-08-2017 20:13
מי שהגבת לו כתב שאדם שלא מבין בהלכה, לדוגמא אדם חילוני, זה מה שהוא יזכור. צר לי אבל לעשות חילוק ש-ירא שמיים יזכור את ההלכה ו-דביל לא - זה לומר שכל החילונים דבילים. ואם אתה חושב, אומר וכותב כזה דבר, אין לי מילים לבטא את התיעוב שיש לי כלפי האמירות הללו.וכן, יש לאמירות הקיצוניות משמעות והשפעה על היחס של החילונים, רוב אזרחי מדינתנו, אלינו.
13
הסבר לכתבה
אבי | 04-08-2017 12:28
לא הבנת. אצל האשכנזים, אם היה כזה פוסק שכנזי, היו האשכנזים רוגמים אותו. לא דייקת בהבנת הענין.