כנס רבנים בנושא להט"ב: אפשר לרפא את הנטייה

בכנס רבנים ומטפלים בנושא להט"ב בחברה הדתית אמר הרב שמואל אליהו: "יחסי מין חד מיניים הם נטייה שאסור להשלים איתה כמו שלא משלימים עם הנטיה להשמנה"

כנס רבנים בנושא להט"ב: אפשר לרפא את הנטייה
  צילום: יח"צ

בבית הארחה בית וגן התקיים היום (ג') כנס 'קדושים תהיו' שמטרתו לחשוף רבני קהילות לסוגיית הלהט"ב מנקודת מבט תורנית.

הכינוס התקיים ביוזמת 'איגוד רבני קהילות' ומרכז 'בקדושה', והרצו בו בין השאר רב העיר רמת גן הרב יעקב אריאל, רב העיר צפת הרב שמואל אליהו, הרב ארל'ה הראל, ד"ר אליהו אקרמן וניר מנוסי. בנוסף, הרצו בכנס חברים מארגון 'כמוך' של הומואים דתיים. הכנס היה סגור לתקשורת ובסיכומו יצאה הודעה על תוכן הדברים שנאמרו בו.

הרב שמואל אליהו אמר בכנס: "יחסי מין חד מיניים הם נטייה שאסור להשלים איתה כמו שלא משלימים עם הנטיה להשמנה וכד'.  הרבנים שמטפלים בבעלי נטיות הפוכות חייבים להכיר כמה שיותר מחקרים ואנשי המקצוע שיודעים מה המקור של הנטיה השלילית ויודעים גם לרפא אותה.

עוד הוסיף הרב: "בשנים האחרונות יש נסיון להשתיק את אנשי מקצוע הללו. אנחנו צריכים גם לחזק את הרבנים וגם את אנשי המקצוע שיוכלו להשמיע את דעתם המקצועית והתורנית בלי מורא."

הרב ארל'ה הראל, לשעבר ראש ישיבת ההסדר בשילה, וכיום מטפל בבעלי נטיות הפוכות במגזר הדתי, אמר: ""ספרות המחקר ממומנת ומתוזמנת. צריך לדעת שיש הרבה סוגים של משיכות, ולא כל מי שחש משיכה כלשהיא לבן מינו נחשב מקהילת הלהט"ב, למרות שמחקרים אוהבים להכניס אותם בפנים כדי להוציא נתונים משמעותיים".

"לא ברור איך אדם דתי שנמשך לגברים ולנשים יכול לדרוש לגיטימציה תורנית למעשיו? ארגוני הלהט"ב הדתיים מקיימים קמפיין גם עבורם, למרות שהם יכולים לחיות עם נשים ללא כל בעיה. פעמים רבות נערים בוחרים לעצב את הנטייה שלהם מחוסר הבנה או מגורמים נוספים, עד שבסוף אין להם בחירה".

הטעויות של הרבנים

"רבנים מפנים לפסיכולוג לא-דתי ועושים טעויות קריטית, הפסיכולוגים החילוניים רואים בזה משהו טוב, וקבני"ם בצבא משכנעים בחורים שהם הומאים. הם לא מבינים את השפה הדתית. הם לא מבינים מה עובר אדם דתי עם ההתמודדות.", הוסיף הרב הראל. "יש ארגונים דתיים שעושים טרור. הם משכנעים שזה מותר וזה בסדר ולגיטימי. הרבנים חייבים להכיר את זה ולדעת להגיב. מנגד, יש ארגונים חיוביים כמו ארגון 'כמוך' שמחוייב להלכה וחשוב שהרבנים יכירו אותו וישתפו איתו פעולה".

בהקשר ל'נאום הסוטים' של הרב יגאל לוינשטיין, ביקש הרב הראל להנמיך את גובה הלהבות: "אסור להשתמש במילה 'סוטים', כלי התקשורת והקהל מכבדים אם משתמשים במינוחים מכבדים. אנחנו צריכים להוציא מהלקסיקון מילים מביישות, ואנחנו צריכים לדבר בלשון התורה. התורה מתנגדת לכל פעילות מינית, אבל יש גם מצווה בתורה לעזור. אנחנו רוצים להקים קבוצות תמיכה לנערים דתיים אבל אין מימון, משרד החינוך לא רוצה לשמוע מזה. הרבנים עצמם צריכים להיות אוזן קשבת ולפעמים להלין בביתם נערים שנזרקו מביתם בגלל נטייתם המינית."

זקוקים לאנשי מקצוע טובים

ד"ר אליהו אקרמן התייחס מהנקודה הטיפולית: "אני נגד המושג טיפולי המרה. אבל מותר לנו לסייע לאנשים שפונים אלינו, למרות שמנסים לצייר את זה כלא חוקי. יש חבר'ה שסובלים מאד, לא חיי יום ולא חיי לילה. הם יושבים בישיבה או בתנועות נוער, הם נראים מצוין, אבל הם לבד עם עצמם, וחווים סיוט אחד גדול, סוג של פיצול אישיות. אנחנו זקוקים לאנשי מקצוע טובים, ללמוד הרבה. יש אנשים ומנהיגים עם בורות מדהימה. הטיפול דורש מיומנות, מקצועיות, אהבה והרבה עבודה."

"זה פיקוח נפשות, אנשים נפתחים לפני רב הקהילה, תגובה נכונה יכולה להרים אותו ולקדם אותו, תגובה לא נכונה, הוא נופל. לקהילה, לרב הקהילה יש כוח, רב הקהילה צריך ללוות, להיות בקשר עם המטופל והמטפלים. תפקיד רב הקהילה: הרבה אהבה, עידוד, מתן תקוה, אמון ביכולת לשנות ולהתקדם".

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

5 תגובות
הצג את כל התגובות