לא רק כלכלי: נקודת מבט תורנית על עסקת 'מובילאיי'

רבות דובר בכלי התקשורת בשבוע שעבר על עסקת הענק בה רכשה חברת 'אינטל' העולמית את חברת 'מובילאיי' הישראלית, אך בין כל המשמעויות הכלכליות בולטת גם נקודת המבט התורנית

20.03.17 09:57  כ"ב באדר תשעז
לא רק כלכלי: נקודת מבט תורנית על עסקת 'מובילאיי'
  (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

רבות דובר בכלי התקשורת בשבוע שעבר על עסקת הענק בה רכשה חברת 'אינטל' העולמית את חברת 'מובילאיי' הישראלית.

רבים עסקו בהיבט הכלכלי ובהצלחה הגדולה של ההיטק הישראלי, אולם ברצוני לעמוד על מספר היבטים מבחינה תורנית.

'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם'

כבר לפני מספר שנים דיברו שני מייסדי החברה אמנון שעשוע וזיו אבירם, על השאיפה הגדולה שלהם להקטין באופן משמעותי את כמות תאונות הדרכים ואת כמות ההרוגים והפצועים בתאונות. על פי הנתונים שאותם הביאו נהרגים מידי שנה כמליון וחצי איש בתאונות דרכים ועוד כ50 מליון נפצעים.

לטענתם, המכשור החדש שלהם יכול לצמצם את התאונות בלמעלה מ-90 אחוז. נתון מדהים בכל קנה מידה.

אין צורך להרבות במילים בדבר התייחסותה של התורה להצלת נפשות וממילא ברור שבפיתוח זה יש ברכה גדולה גם מבחינה תורנית.

תעסוקה ופיתוח כלכלי

אחד העקרונות עליהם סוכם בעסקה הוא שהפיתוח כולו של המוצר המיוחד הזה יעשה בירושלים. דבר שיביא לאלפי מקומות עבודה ולהתפתחות כלכלית גדולה בירושלים. ידועים דברי הרמב"ם בהלכות מתנות עניים, כאשר הוא מונה שמונה מעלות בצדקה ואומר : "מעלה גדולה שאין למעלה ממנה זה המחזיק ביד ישראל שמך …או עושה עמו שותפות או ממציא לו מלאכה כדי לחזק את ידו.." (פ"י,ז). פיתוח כלכלי ויצירת מקומות עבודה זוהי דרגת הצדקה הגבוהה ביותר.

עסקה זו ,מכיוון שהיא מתקיימת במדינת ישראל, תניב מיליארדים רבים של מסים שיכנסו לקופת המדינה. אמנם ישנו ויכוח בין אנשי הציבור מה נכון לעשות עם הכסף הזה. האם להוריד מסים או להשקיע אותו בדברים חשובים כגון מערכת הבריאות או הרווחה,אבל אין ספק שעסקה זו מטיבה עם הציבור באופן כללי ומשפרת את מצבה הכלכלי של המדינה.

בעקבות כך ניתן יהיה להשקיע כספים רבים יותר בדברים שהם בוודאי בעלי ערך גדול. בריאות,רווחה,חינוך וכדומה.

קידוש השם

עסקה זו מוכיחה פעם נוספת את כוחו השכלי והיצירתי המיוחד של עם ישראל. את התרומה הגדולה של העם היהודי לאנושות ועל ידי כך בבחינת 'רק עם נבון וחכם הגוי הגדול הזה'.

'צלם אלקים'

חידושים טכנולוגיים אלו מראים לנו עד כמה יכול האדם לחדש בתוך המציאות.

מבחינה מדעית האנושות מגיעה לשיאים גדולים ואולי זוהי אחת ממשמעויות הביטוי האלקי 'צלם אלקים' – אולם יחד עם זאת עלינו לזכור שהמשמעות הרוחנית של האדם בעולם וכיצד הוא מגלה את 'צלם אלקים' שבו מבחינה רוחנית ומוסרית עדין רחוק הוא מהגשמתו.

נקודות אלו ראוי להן שיבואו לידי דיון ובירור בבית המדרש, כי לחלקן לפחות יש השלכות רוחב גדולות. כי שאלת הרכב האוטונומי שתוך כמה שנים ייסע ברחובותינו ,איננה רק שאלה הלכתית בקשר לנסיעה בשבת, אלא שאלה הרבה יותר רחבה מבחינה תורנית עם השלכות מוסריות ותרבותיות רבות.

האם 'עולם התורה' ידע להתמודד עם התופעה באופן רחב ולתת את דברה של תורת חיים בשאלות הכלליות הללו, או רק לעסוק בשאלה ההלכתית הצרה של השימוש בשבת? ימים יגידו.

מצטרפים לדף הפייסבוק של סרוגים ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

3 תגובות
הצג את כל התגובות