חטא המרגלים / מרזל משיב לעורך 'יתד נאמן'

האם אלפים ורבבות מסלתה ושמנה של היהדות החרדית בארה"ב ובאירופה עוזבים את בתיהם למשך שנה ולעיתים מספר שנים ובאים ללמוד כאן מבלי שיתנו את ליבם לכך, שכאן הוא המקום הגרוע ביותר ליידישקייט?

חטא המרגלים / מרזל משיב לעורך 'יתד נאמן'
  (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

על הפסוקים שבתחילת מגילת איכה – 'איכה ישבה בדד העיר רבתי עם היתה כאלמנה'/ למה אנחנו עדיין אבלים? כי 'בכו תבכה בלילה ודמעתה על לחיה' דרש בעל ה'נתיבות', כי הדמעות עדיין על החיים, ממשיכים לבכות למרות שזכינו לשוב לארץ ישראל, ולכן אנחנו עדיין סובלים.

עורך "יתד נאמן", ישראל פרידמן, מתאונן על כך ש"מדינת ישראל הפכה להיות המקום הגרוע ביותר ליהדות על פני הגלובוס כולו. מתנהלת כאן מלחמה רב חזיתית, כדי לעקור את קודשי ישראל מחיי העם היושב בציון, ברמה שלא הייתה מוכרת עד היום. בכל תחומי החיים מתבצעת פעולת מלקחיים כדי לחנוק כל זיק של היהדות האמיתית המקורית והשורשית".

בניגוד לאנשי 'דגל התורה' השותפים לממשלה ולפשעיה, כאשר ח"כ משה גפני דואג לתקצב אותם [והיום יש גם שר חרדי], אני נלחם יום יום כנגד אותן מגמות חמורות שמתרחשות כאן בארץ ומובלים ע"י חוגים מסוימים – ואכן יש הרבה מה לתקן – ודווקא מזווית זו ברצוני להתייחס לדברים, וללבן תוך כך סוגיית יסוד ביחס למדינת ישראל ולקיבוץ הגלויות שהתרחש כאן במאת השנים האחרונות ויותר.

פרידמן קובע נחרצות, כי "מדינת ישראל הפכה להיות המקום הגרוע ביותר ליהדות על פני הגלובוס כולו". בטרם יקבע קביעה נחרצות שכזו, אני מציע לו להתבונן מעט על תולדות עמנו בארץ ובתפוצות, ולהעריך נכונה את המצב בו אנו שרויים. לא אכנס כאן להצלה הפיזית העצומה שיש בקיומה של מדינה יהודית, ולא אתאר את הזוועות שעברנו בגלות בין הגויים במשך מאות רבות עד השואה הנוראה, כי אין זה הנושא של מאמרו. אך פטור בלא כלום אי אפשר, וכדי לשבר את האוזן ביחס לדעתם של גדולי ישראל על תהליך שיבת ציון בימינו, אביא דברים קצרים מרבן של ישראל הגאון רבי איסר זלמן מלצר זצ"ל, בעל "אבן האזל" על הרמב"ם, אשר אמר למישהו שהתלונן על כך שהמדינה הוקמה בידי חילונים – " אי אפשר להביע דעות ולתת עצות לקדוש ברוך הוא, לא הכל מבינים אנו. הן דורות של צדיקים וקדושים ציפו לימים גדולים אלה, ולא זכו. דוקא דור זה זכה, ובידי מי? [חילוניים], מסתמא כך רצונו של הקדוש ברוך הוא" (עדות בנו הרב צבי יהודה מלצר זצ"ל).

אולם טענתו של פרידמן באה על המצב הרוחני כאן בארץ, אשר לדבריו היא והכללה ש"ישראל היא המקום הגרוע ביותר ליהדות על פני הגלובוס כולו".

שאלה בפי למר פרידמן – האם אלפים ורבבות מסלתה ושמנה של היהדות החרדית בארה"ב ובאירופה עוזבים את בתיהם למשך שנה ולעיתים מספר שנים ובאים ללמוד כאן בארץ במיר, בבריסק בלזעא ובישיבות ליטאיות וחסידיות נוספות, מבלי שיתנו את ליבם לכך, שכאן הוא המקום הגרוע ביותר ליידישקייט? וכיצד זה, שעולם התורה פורח כאן כפי שלא פרח מעולם באירופה, היבשת הספוגה בדם מליוני אחינו היהודים, אשר אליה מן הסתם הרב פרידמן עורג ונכסף?

שלא לדבר על הכליון הרוחני שהיה שם, כאשר שלושת רבעי מיהודי וינה שבאוסטריה לא מלו את בניהם, חנויות של יהודים היו פתוחות בשבת ברחבי פולין והמצב הלך והתדרדר, עד שבאה השואה, וה' שלח את השרידים לקומם מחדש את ארצנו הקדושה ואת עולם התורה בארץ ישראל, הארץ שבה אמורה התורה להתקיים.

האם באמריקה ימצא הרב פרידמן נחת, שם קצב ההתבוללות מרקיע שחקים? האם אכן ישראל היא המקום הגרוע ביותר ליהדות? אני הייתי חושב פעמיים בטרם היה יוצא משפט נורא שכזה מתחת המקלדת שלי.

אולם בדבר אחד ישראל פרידמן צודק – ממשלת ישראל, אשר נציגיו של פרידמן הם שותפים בכירים בה, אכן מנסה בכל כוחה להיאבק בכל דבר שבקדושה ולהפכנו לעם ככל העמים. עובדה זו רק מעצימה את הנס שה' עושה עמנו בכל רגע ורגע, כאשר על אפם ועל חמתם מתרבים לומדי התורה, ומישהו לחש באוזניי, כי בעוד 13 שנים, בשנת 2030 למנינם, רוב ילדי כתה א' בארץ ילמדו בחינוך החרדי.

הממשלה אכן רואה בזה איום, ולשם כך היא מנסה בכל הכח לחלן את הציבור החרדי והדתי, לשבור את המחיצות המבדילות בין בית המדרש לרחוב החילוני ולהכניס את כולנו לכור ההיתוך הישראלי, בתקווה שנצא משם פורקי עול כמוהם, היל"ת.

אולם התשובה לכך אינה לבכות בכייה של חינם, כדברי חז"ל על המרגלים (תענית כ"ט.). חז"ל קראו לכך "בכיה של חינם" אף שהטיעונים לכשעצמם היו נכונים! גם טיעוניו של פרידמן נגד הממשלה נכונים, ובכל זאת – זוהי בכיה של חינם! במקום לבכות, יש לשנס מתניים, להלחם בשלטון הרשע ולהפיל אותו, על-מנת שתכונן כאן מלכות ה'.

ישראל פרידמן מדבר גבוהה גבוהה על רשעותו של השלטון, אולם נציגי מפלגתו יושבים בממשלה ונהנים ממנעמי השלטון, כאשר הכל מבחינתם נתון למשא ומתן ולפשרות. אילו היו פורשים ונלחמים כראוי על השבת, על הגיור, על גיוס בני הישיבות ועל נושאים רבים נוספים הנוגעים לבבת עינו של הציבור החרדי (בכוונה אינני מזכיר כאן את ארץ-ישראל והבעיה הערבית כי החלק הזה של התורה שייך כאילו לאחרים), היינו כבר זוכים לנסים גדולים, שהרי ה' חפץ בנו ולא יעזבנו ולא יטשנו. אך כנראה שיותר קל לשבת בפנים ולהנות ממנעמי השלטון ולקטר על ארץ-ישראל . אף אנו נשיב כנגדו – "טובה הארץ מאד מאד".

=======

ברוך מרזל הוא איש חברון וחבר בתנועת 'עוצמה יהודית

 

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

16 תגובות
הצג את כל התגובות