הרב יעקב מדן נגד הרמטכ"ל: "הבית בוער, צריך לצאת למאבק"

גם הרבנים הליברלים מתחילים לקלוט את המצב אליו נקלע צה"ל. עיתון שביעי מצטט את ראש ישיבת הר עציון הרב יעקב מדן "הרמטכ"ל הפר את כל הבטחותיו לרבני הציונות הדתית"

הרב מדן נגד הרמטכ"ל: הבית בוער יש לצאת למאבק
  (צילום: אורן נחשון/פלאש90)

לא רק הרב טאו. גם הזרם הליברלי בציונות הדתית מתחיל לקלוט את חומרת המצב שנקלע אליו צה"ל.

הרב יעקב מדן מראשי ישיבת הר עציון סבור שצה"ל עובר מהפכת ערכים המנוגדת לערכי הציונות הדתית בכתבה שמתפרסמת בעיתון 'שביעי, מתבטא הרב מדן בחריפות נגד המגמות האחרונות בצה"ל.

"מה שקורה בשנתיים האחרונות בצה"ל ואני רוצה לצטט אדם שלא חשוד בחרד"לות, הרב אילעאי עופרן, הרב של קבוצת יבנה,  אינני חושב שהוא חשוד יותר מדי בחרד"לות הוא הגדיר את מה שקורה היום כגזרת שמד. לא פחות מזה", נשמע הרב אומר בשיחה שהגיעה לידי שביעי.

הצבא לקח על עצמו תפקיד שאף אחד לא נתן לו

לטענת הרב מדן, צה"ל הכניס את עצמו למקום שבו הוא החל לחנך מחדש את החיילים הבאים בשורותיו. "אני לא עוסק באלו תפקידים צריכים להיות נשים או לא. הצבא לקח על עצמו תפקיד שאף אחד לא נתן לו – לחנך את הבנים שלנו. כל מיני מושגים שנוגדים את אמיתות היסוד שלנו. מי נתן את זה לידם?! ממתי הם מוסמכים לזה?! כשאנחנו מדברים על ערכים צבאיים הערך הראשון צריך לאן הוא מוביל אותנו. "

הרב מדן ביקש לטעון, שהרוחות החדשות שמנשבות בצה"ל יגרמו לנסיגה בקרב גיוס תלמידי ישיבות מהציבור הדתי לאומי והחרדי. "אני נאמן לצה"ל. אני שירתי בצה"ל. במילואים שירתי עד גיל 59 ואז זרקו אותי. וכשאני אומר ששירתי אני לא מתכוון במשרד אלא עם מכשיר קשר על הגב במארבים ומסעות. כל הילדים שלי, בני כולם שירתו ביחידות מובחרות בצה"ל. אני נאמן לצה"ל מאין כמותי. ואני אומר לכם בשנתיים האחרונות קורה דבר איום ונורא שיגרום לנו נסיגה בכל דבר.

כל ההבטחות של הרמטכ"ל הופרו

"אנחנו מדברים על פריצת דרך בנושא החרדי. היום תוקפים חרדים ברחובות, זה אומר שהם בלחץ ויש סיבה להיות בלחץ. עכשיו גבעתי עלו לגבול הצפון, את המוצב קשה ביותר גם אצל הבנים ואצל הבנות, בישיבות, תהיה נסיגה גדולה.  אנחנו צריכים למנוע את זה. יש אנשים שמעוניינים בזה. שידחפו את כל הציונות הדתית לתוך 'נצח יהודה' כזה.

יש אנשים שאומרים את זה במפורש קבלה פלוגה. תהיה נסיגה של עשרות שנים – אם זה ימשיך כך בצבא. ומי שמנהל את זה אלו אנשים שלא צריכים לנהל את זה. היוהל"מ שזה התפקיד שלה, היא בדרגת תא"ל כמו קצין שיריון ראשי, אז ברור שהיא תנפק ניירת והנחיות וכל מיני דברים כאלו. ומכיון שהרמטכ"ל שלנו עוסק בדברים אחרים חשובים יותר אז הוא חותם. הסכנה לבנים אבל בעיקר לבנות שלנו, היא סכנה גדולה ועצומה מאוד. אני לא אומר לא להתגייס, אבל כולם צריכים לצאת למאבק בקול ברעש גדול".

הרב מדן קובע, כי הבנות שנקבעו בין רבני הציונות הדתית לצה"ל התפוררו בשנתיים האחרונות. הבטחות שהרמטכ"ל הבטיח לרבני הציונות הדתית הופרו אחת לאחת, טען הרב מדן.  "ישבו במשך חודשים רבים איתנו, עם רבנים שהיו בצבא, עם רבנים שהיו מג"דים וכדומה, ישבו ב'מכון הישראלי לדמוקרטיה' והחליטו על החלטה שנקראה 'השילוב הראוי', זה היה הקו האחרון שלנו. הרב אברום שפירא נתן לזה הסכמה. פוררו עכשיו את הכול, ועכשיו יש את 'השירות המשותף' ולא 'השילוב הראוי', עם אידיאל שישרתו ביחד.

"ישבנו אצל הרמטכ"ל, קיבלנו הבטחות. כל ההבטחות שנתנו הופרו. כל ההבטחות הופרו אחת לאחת."

"גם אצל הבנים ואצל הבנות, בישיבות, תהיה נסיגה גדולה. אנחנו צריכים למנוע את זה. יש אנשים שמעוניינים בזה. שידחפו את כל הציונות הדתית לתוך 'נצח יהודה' כזה. יש אנשים שאומרים את זה במפורש.  אסור לנו לקבל את זה. הבנים שלנו הם לא חיילים עם 'צרכים מיוחדים' שצריכים לסדר להם משהו. ויש פה איזה צה"ל אחר שמחנך את האנשים שלו למה בדיוק? וקצינים שותקים כי הם מפחדים לפתוח את הפה, מפחדים שזה יפגע להם בקריירה".

הכתבה המלאה תתפרסם בשבת הקרובה ב'שביעי'.

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

16 תגובות
הצג את כל התגובות