בלוף הכשרות מתגלה – הפתרון היחיד: הפרטה

בעלי עסקים חדשים בירושלים נדהמו לגלות שמחירי הכשרות שלהם התייקרו. הסיבה להתייקרות: פיילוט של המשרד לשירותי דת שנעשה בשלב ראשון בירושלים בלבד, מייקר כמעט פי 3 את הכשרות

בלוף הכשרות מתגלה – הפתרון היחיד: הפרטה

כוונת המשרד לשירותי דת חיובית: להעלות את רמת הכשרות. כיום, בעלי העסקים משלמים את משכורתם של משגיחי הכשרות. כך נוצר מצב שלמשגיחי הכשרות אין אינטרס לדווח על בעיות כשרות במקום בו הם עובדים מחשש לאבדן פרנסתם. מצד שני, לבעל העסק שמשלם את משכורתו של משגיח הכשרות אין אינטרס לדרוש מהמשגיח לעבוד כנדרש וממילא משגיחי כשרות יכולים להיעדר ממקום עבודתם כפי שקורה לא מעט.

מטרת הפיילוט הינה הפסקה של ניגוד העניינים הכרוך בהעסקת משגיחי הכשרות דרך בתי העסק ומעבר לחברות הנותנות שירותי השגחת כשרות. חברת ההשגחה מקבלת את התשלום ומפקחת על עובדיה שיגיעו כנדרש. כתוצאה מכך, משגיח הכשרות לא יחשוש לאבד את מקום עבודתו במידה וידווח על בעיות כשרות.

אלא שכוונתו הטובה של המשרד לשירותי הדת, אשר מגדילה ולעיתים כמעט משלשת את מחיר הכשרות, מגלה עד כמה המציאות הייתה עגומה עד כה. על פי חוזר מנכ"ל משרד הדתות, תעריף משגיחי הכשרות צריך לעמוד על 37 ₪ לשעה. בפועל, מסתבר שהמצב בשוק היה רחוק משם כרחוק מזרח ממערב. למעשה, משגיחי הכשרות קיבלו שכר אף נמוך ממינימום.

שעת השגחה יומית במשך חודש תומחרה בכ–500 ₪. קצת פחות מ-20 ₪ עלות מעסיק ופחות מ 15 ₪ שכר ברוטו לשעה. אלא שלמשגיחי הכשרות הדבר לא הפריע. זאת משום שהקוד הלא כתוב היה שלא מגיעים לכל שעות ההשגחה הנדרשות מחד ולא מתלוננים מאידך. המפסידים היו צרכני הכשרות. עתה עם הפעלת הפיילוט נקבע שכר המשגיחים לכ- 33 ₪ לשעה, כלומר –מחיר ההשגחה מזנק לכמעט 1,300 ₪ לחודש עבור שעת השגחה יומית.

ברור לכל שמשגיחי הכשרות צריכים לקבל את שכר עבודתם המלא, ברור לכל שמצב ניגוד העניינים בין משגיחי כשרות לבעלי עסקים לא יכול להימשך, ברור לכל שמשגיחי הכשרות צריכים להגיע לבית העסק ולבצע שם את עבודתם נאמנה וברור לכל שהכפלת מחירי הכשרות פי 3 גם הוא לא יכול להימשך. אז מה הפתרון?

הפיילוט הייחודי בשלב הזה לירושלים חושף את הבלוף הגדול שכולם כבר ידעו: משגיחי הכשרות לא באמת משגיחים ומחיר הכשרות לא מבטא כשרות אמתית. ישנן דרכים רבות ליצירת מנגנון כשרות אמיתי אך זול יותר. אפשר למשל לאגד מספר בתי עסק במרכז מסחרי או קניון יחד בכדי לרכוש במשותף שירותי השגחה, לחילופין אפשר להשתמש ביותר אמצעים אלקטרוניים ופחות כוח אדם ואפשר למצוא עוד מגוון רעיונות.

את הרעיונות הללו יצליחו למצוא וליישם חברות פרטיות שיהיה להן אינטרס לספק כשרות אמינה, איכותית וזולה. עד אז כנראה שנגזר עלינו לחיות עם אחד משלושה מצבים: כשרות לא מפוקחת, כשרות יקרה מידי או שניהם גם יחד. אז במקום לבחור בין שלוש חלופות רעות: אפשר לבחור בחלופה טובה – להפריט את מערכת הכשרות. לתת לתאגידים וגופים פרטיים את האפשרות להגדיר בעצמם מה כשר, איך לאכוף את זה ולעשות זאת. כך נהנה מכשרות איכותית ואמינה יותר וממחיר זול שמשקף את עלות הכשרות באמת.

===================================================================

הכותב הינו חבר מועצת העיר ירושלים לשעבר מטעם תנועת "התעוררות" וכותב חוק הכשרות שהוגש בחודש שעבר.

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

11 תגובות
הצג את כל התגובות