"ההפגנה נגד נשות הכותל- הפיכת התפילה לכלי ניגוח"

בעוד אלפי בני נוער מהציונות הדתית גדשו הבוקר את רחבת הכותל כמחאה על ביזויו על ידי נשות הכותל, דווקא יש בציונות הדתית מי שלא כל כך מתלהב מאותן הפגנות ומאמין כי הן דווקא גורמות נזק

"ההפגנה נגד נשות הכותל- הפיכת התפילה לכלי ניגוח"
  הרב יוני רוזנצוויג(צילום: ערוץ היוטיוב של ישיבת שבות ישראל)

בעוד אלפי בני נוער מהציונות הדתית גדשו הבוקר (שני) את רחבת הכותל כמחאה על ביזויו על ידי נשות הכותל, דווקא יש בציונות הדתית מי שלא כל כך מתלהב מאותן הפגנות ומאמין כי הן דווקא גורמות נזק.

"תפילת ראש חודש שהייתה הבוקר, לא הייתה אלא סוג של הפגנה שמפרידה בין יהודים ליהודים", נמסר ל'סרוגים' מגורמים בתנועת נאמני תורה ועבודה.

לדבריהם: "כתנועה החפצה בטיפוח מעורבות הנוער בלבטי החברה הישראלית, אנו תומכים ביצירת דיונים ורבי שיח סביב נושאים מורכבים כדוגמת היחס למתווה הכותל. דיון שכזה עשוי להעלות דילמות מרתקות בענייני הלכה, היחס לחוק ולמערכת המשפט, גבולות הסובלנות מול חופש הפרט, החיבור לעם ישראל כולו, היחס ליהדות התפוצות ועוד ועוד".

"יחד עם זאת", הם מוסיפים, "ישנו הבדל גדול בין יצירת דיון עומק לבין השתתפות אקטיבית בהפגנה, אשר גם אסורה לפי נהלי משרד החינוך".

"הכותל המערבי הנו מקום קדוש ורגיש, אשר מתנהל לגביו דיון ארוך וחשוב, גם בתוך הציבור הדתי עצמו, בנוגע לאופיו ולאופי עבודת השם שמתנהלת בו. ישנן דעות רבות ומגוונות בתוך הציונות הדתית בנושא זה ועל כן, שליחת הבנות להפגנה מהסוג שהיה הבוקר, הן מצד ההורים והן מצד המוסדות, אינה אלא טעות חינוכית וערכית".

מי שעוד מתח בקורת על ההפגנה, הוא הרב יוני רוזנצוויג שאמר כי ההפגנה הפכה את התפילה לכלי ניגוח.

"אנו מגלים ששוב פעם התפילה הינה כלי במאבק על שליטה", כתב הרב רוזנצוויג. לדבריו, "זה לא משנה אם נשות הכותל עושות את זה (וביקרתי אותן בעבר על כך), אם חרדים עושים את זה, או אם הציונות הדתית עושה את זה, כל פעם שהתפילה משמשת ככלי להשגת אג'נדה כזו או אחרת, במקום להיות עבודה שבלב ואופן ההתקרבות שלנו אל הקדוש ברוך הוא, אנחנו מפספסים לא רק את כל העניין של הכותל (אירוניה במיטבה שהעיוות הזה מתרחש שם), אלא גם את כל העניין של התפילה".

"מי שמשתמש בתפילה ככלי ניגוח, לא מבין מהי תפילה", חתם.

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

13 תגובות
הצג את כל התגובות