טראמפ הדיח את התובעת שהתנגדה למדיניותו

בארה"ב אין שלטון פקידים. נשיא ארצות הברית החדש פיטר את התובעת הכללית סאלי ייטס לאחר שזו קראה לעובדי משרד המשפטים מכתב לא לאכוף את הצו שמונע כניסת מוסלמים למדינה

טראמפ הדיח את התובעת שהתנגדה למדיניותו
  (צילום: שאטרסטוק)

נתניהו, תלמד איך שולטים.

נשיא ארצות הברית הטרי דונלד טראמפ הדיח הלילה (ג') את התובעת הכללית סאלי ייטס שהתנגדה למדיניות ההגירה החדשה אותה קבע הנשיא. תפקיד התובע הכללי בארה"ב מקביל לאחד מתפקידיהם של פרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה אצלנו – פקיד שאמור לבצע את מדיניות הממונים עליו ולא לנהל מדיניות עצמאית.

הסיבה לפיטורים היא מכתב בו הורתה ייטס לפרקליטי משרד המשפטים האמריקני שלא לאכוף את הצו הנשיאותי שאוסר את כניסתם של אזרחים מ-7 מדינות מוסלמיות.

ייטס מונתה לתפקידה לפני 11 ימים, לאחר שכיהנה כשנתיים כסגנית התובע. ה"גרדיאן" הבריטי ציטט חלק ממכתבה שנשלח לעובדי המשרד, שבו כתבה ייטס: "תפקידי להבטיח כי העמדות שננקוט ייצמדו למחויבותנו לרדיפת הצדק. נכון לעכשיו, איני משוכנעת כי אכיפת הצו תואמת את חובותינו, ואיני משוכנעת כי הצו הוא חוקי".

בארה"ב ראו בפיטוריה משהו פטריוטי. בהודעה שפרסם הבית הלבן נאמר כי ייטס בגדה במשרד המשפטים בכך שסירבה לאכוף את הצו "שנועד להגן על אזרחי ארצות הברית". בהצהרה נכתב: "גברת ייטס הייתה מינוי של ממשל אובמה שהיה חלש בשמירה על הגבולות ובעניין ההגירה הבלתי-חוקית למדינה. הגיע הזמן להיות רציניים כלפי שמירה על המדינה, חידוד הנהלים כלפי אזרחים שמגיעים ממדינות מסוכנות – זה לא קיצוני. מדובר בהחלטה שקולה ונחוצה למען ביטחון המדינה".

נזכיר כי אצלנו היועץ המשפטי לממשלה העז לומר מספר פעמים כי לא יגן על חוקים שחוקקה הכנסת מול עתירות בבית המשפט העליון, ועדיין נותר בתפקידו. המשנה ליועץ המשפטי, מנהלת מדיניות עצמאית בכל הנוגע להפרדה בין גברים לנשים באירועים ציבוריים. שניהם ממשיכים בתפקידם, למרות שמדובר בממשלת ימין.

לכתבה זאת לא התפרסמו תגובות. היה הראשון להגיב!

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע