הקונסרבטיבים יאשרו קבלת לא-יהודים לבתי הכנסת

ההתפורורת של יהדות ארה"ב: בשל אחוזי ההתבוללות הגבוהים בקהילותיה, התנועה הקונסרבטיבית צפויה לאשר החלטה שתאפשר גם ללא-יהודים להיות חברים בבית הכנסת

הקונסרבטיבים יאשרו קבלת לא-יהודים לבתי הכנסת
  פותחים את השערים. תפילת רפורמים בכותל המערבי (ארכיון: נתי שוחט/פלאש90)

מצב היהדות בארה"ב על סף קריסה. אם עד היום שמענו כי אצל הרפורמים ישנם אחוזי התבוללות קטסטרופליים, הרי שגם אצל הקונסרבטיבים, המצב לא יותר טוב בהרבה.

סוכנות הידיעות JTA מדווחת כי התנועה הקונסרבטיבית צפוייה להצביע בעוד כחודש על החלטה שתאפשר לראשונה ללא יהודים להיות חברי בית הכנסת, וזאת בעקבות אחוז ההתבוללות הגבוה בקרב חברי הקהילות הקונסרבטיביות.

לפי הפרסום באתר בארה"ב, בכינוס הקרוב של איגוד בתי הכנסת הקונסברטיבים תתקבל החלטה לפיה כל קהילה תוכל לבחור האם היא מקבלת לבית הכנסת שלה גם חברים לא-יהודים.

הסעיף החדש עליו יצביעו אומר בין השאר: "אנו מציינים בסיפוק את הגיוון בתוך ובין הקהילות שלנו ומעודדים את כל מי שמחפש בית רוחני וקהילתי בסביבה יהודית אותנטית ודינמית. אנו קוראים לכל הקהילות לפתוח את שעריהם הרחבים לכל מי שרוצה להיכנס".

סטיבן ורניק, ראביי קונסרבטיבי מצוט באתר JTA כמי שאומר שהם לא מתכוונים לשנות את ההגדרה השמרנית של מיהו יהודי, "נכון לעכשיו, התנועה הקונסרבטיבית רואה רק מי שנולד לאם יהודיה או שהתגייר כיהודי."

"ההגדרה לפיה "רק יהודים יכולים להיות חברי בית כנסת' הופכת את אותם לא-יהודים לכאלה שאינם חברים בקהילה. מה שאנחנו מנסים לעשות הוא להבחין בין הקהילה לבין הברית."

ורניק הוסיף כי גויים רבים כבר חברים דה-פקטו בבתי הכנסת הקונסרבטיבים וכי משפחותיהם שילמו דמי חבר עבור המשפחה. הוא דחה את הרעיון כי השינוי יביא לפתוח את הדלת לאפשרות של נשיא קהילה שאינו יהודי, כמו שלא הגיוני שמי שאינו יהודי יהיה שליח ציבור בבית הכסת. עם זאת, אין כרגע תכניות להעביר תקנות להגבלות רשמית לתפקידי ניהול בבתי הכנסת ליהודים בלבד.

 

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

2 תגובות
הצג את כל התגובות