לא ינום ולא יישן שומר ישראל - הטובים לשירות בתי הסוהר?

בשנים האחרונות חווה הציבור הדתי שינויים באופן החשיבה המגזרי והרחיק מעליו מואשמים שנכנסו לכלא. אולם גם בימינו, שיקום העבריינים ושמירתם עדיין אינו מנת חלקו של הציבור הדתי. האם "הטובים לשב"ס" - יהיה האתגר החדש?

לא יישן שומר ישראל - חייו של הסוהר הדתי
  בדרך אל החופש, אלא אם כן השב"ס יתערבו. למצולמים אין קשר לכתבה. צילום: משה שי/פלאש90, שאטרסטוק

 

בכל הקשור לסוהרים –  השב"ס, נמצא לעתים כחולייה השלישית אחרי צה"ל והמשטרה שהם הגופים הבטחוניים שאליהם הולכת ההילה והיוקרה, הגם שהפעילות בשב"ס היא חשובה באותה מידה.

כאשר המדינה שולחת עבריין או פושע לכלא, מי שומר עליו שלא יברח? ומאידך, מי דואג למצבו הבריאותי או האישי-משפחתי? השב"ס נמצא בכל אבן דרך עד לשיקום והשחרור.

הטובים לתקשורת – אבל מה עם השב"ס?

הציבור הדתי נכנס לכל שורת הפיקוד בצה"ל ובמשטרה, ובעקבות מאמרו של אורי אורבך ז"ל גם החל לפלס את דרכו בצמרת התקשורתית, מתוך אמונה שצריכה להיות השפעה במוקדים הנכונים.

אולם בעוד הצעירים הדתיים נכנסים לעולמות עמוסי אגו עם משכורות נמוכות וחוסר ביטחון תעסוקתי, הם מפספסים בעצם את המקום העיקרי בו הם היו יכולים להשפיע ולהיות חלק מהמערך הביטחוני החשוב: כן, שירות בתי הסוהר.

הבאנו לראיון את אלדד עירקי, בחור סרוג אנרגטי בן 30 מפתח תקווה שיודע דבר או שניים על השב"ס.  כבר 9 שנים הוא משרת שם, ועכשיו הוא גם סוהר ביטחון בדרגת סמל. הוא לא מתחרט אפילו לא לרגע.

איך בכלל מגיע בחור דתי לשב"ס? אחרי שהוא שהשתחרר משירות צבאי במשמר הגבול, איכשהו מפה לאוזן הוא התגלגל לקורס הכשרה בבית ספר לסוהרים: חודשיים-שלושה של הכשרה.

בין אם אתה צעיר דתי או חילוני, העבודה כסוהר ביטחון נשמעת על גבול החלומית. במקום להיות שכיר ועובד במשמרות כל יום, מהבוקר עד הערב, העבודה במשמרות בשב"ס היא עולם אחר לגמרי.

כל משמרת היא 24 שעות (כמובן עם הפסקות אוכל ושינה – 4 שעות), שלאחריה ישנה הפסקה של 48 שעות. כן, יומיים מלאים. אם בתחילה נראה שעקב המשמרת הארוכה קשה לשלב בין חיי משפחה לסוהר ביטחון, בעצם זה לגמרי ההיפך.

להיות סוהר ביטחון דתי?

השב"ס הולך לקראת הדתיים, בייחוד בכל הנוגע לשבת. אין כזה דבר משמרת שמתחילה באמצע יום המנוחה ודורשת נסיעות, אלא שישי ושבת הם משמרת אחידה ומלאה.

כמו בצבא, גם בשב"ס ישנם פתרונות יצירתיים שהרבנות מספקת כמו עט שבת או טלפון שבת שעובד על גרמא. אבל ישנו פתרון נוסף, אותו אלדד עושה. כמו בכל מקום שעובד לפי משמרות, תמיד יהיה מישהו שניתן להחליף עמו, ואפשר פשוט למצוא מחליף ולבלות שבת שלמה עם משפחתך וילדיך.

גם חיי משפחה אפשר לנהל ככה בצורה נורמלית. במקום להגיע גמור מהעבודה בערב, בין משמרות ישנן 48 שעות, יומיים שהם הזמן לעצמך או לבלות עם המשפחה. באמצעות החלפות במהלך השבוע אתה יכול גם להשיג אפילו שבוע שלם בבית. כן, כחלק מההפסקה בין המשמרות.

הטובים לשב"ס – מקצוע עם ערך שמחכה לציבור הדתי. צילום: דוברות השב"ס

סוהרים – לא רק לפתוח דלתות

ישנן כל כך הרבה סטיגמות על סוהרים, שלא נעים להגיד אותן. אלה שלא הצליחו בחיים, ניצבים שרק עומדים כל היום ועוד. למעשה, לא כל אחד יכול להיות בשב"ס. צריך הכשרה צבאית, ולעבור קורס מקיף של שלושה חודשים בבית ספר לסוהרים.

כסוהר ביטחון אתה בעצם שומר על אורח החיים הבסיסי ועל ביטחון בית הסוהר. אלדד הוא סמל כלא מעשיהו באגף עברייני מין. מההשכמה (5 בבוקר) עד החזרה לתאים בערב, הוא שם. שומרים שהאסירים יבצעו את עונשם ושומרים על האזרחים מפני כל בריחה אפשרית.

מאידך, שיקום האסירים הוא גם חלק מיומו של סוהר ביטחון. לכל מה שצריך, האסיר פונה קודם כל אליו. אין כזה דבר שאסיר מתלונן על מצב בריאותי ולא מטופל. כן גם אם ישנם מקרים אישיים, משפחתיים. אלדד הוא הכתובת שלהם לפני כולם והוא דואג להעביר את הפנייה לטיפול.

המשמרת לעתים היא לא פשוטה. סוהר ביטחון צמוד לשותף איתו הוא נמצא לתקופה ארוכה, והחיבור תלוי בין השניים. כל מהלך המשמרת היא בלי מכשיר נייד. לא שהוא מוחבא בכיס, אלא פיזית, ממש, בלי נייד. כדי ליצור קשר עם משפחה ישנו טלפון במשרד דכו אפשר להתקשר, אבל סלולרי – לא.

גם בלילה ישנה עבודה, ושעות השינה לא מרובות. צריך לעבור בין התאים וסיורים כדי לבדוק שהכל בסדר. אסירים בהשגחה ובעלי סיכון גבוה – צריכים לבדוק שהם לא פוגעים בעצמם ולכן הדגש עליהם הוא יותר גדול.

ההיכרות היום-יומית עם האסירים, מצריכה רגישות וקשיחות כאשר החיבור היומי מקרב בין הסוהר לאסיר כמו בכל מצב בחיים, אבל תמיד צריך לזכור את התפקיד ולהיות עם יד על הדופק: כבדהו וחשדהו.

אם אתה צעיר, איכותי, שמחפש שירות מאתגר ומרתק שמכניס משמעות לעבודה הגיע הזמן שלך | לחץ כאן

מקצוע מאתגר שמשלב קשיחות ורגישות. צילום: משה שי

עתיד רווחי וביטחון תעסוקתי

כמו כל עובדי מדינה, גם השב"ס מצטייר כמקום מסודר עם ביטחון תעסוקתי. הן מבחינה כלכלית והן מבחינת קידום. אם תהיה טוב ומוכשר אתה תמיד תוכל להתקדם בדרגות בשכר. עד הפנסיה.

לא סתם מי שמתחיל בשב"ס נשאר – התמורה הכספית שווה מאד וניתן לקבל רווחה ומעמד כבר בגיל צעיר. אז למה משוחררים טריים לא עטים על העבודה? כנראה בגלל הסטיגמות. לא נעים להגיד שאתה "סוהר", עם כל הסטיגמות, וההילה שהולכת לצבא ולמשטרה.

אבל מי ששם יודע שזה כמעט ההיפך המוחלט. המעמד הגבוה, חשיבות המקצוע והתמורה הנאה – משלבים בתוכם את מקום העבודה שבו כל מי שלא רוצה להיות שכיר יומי במשכורות נמוכות – חייב לנסות. במיוחד צעירים.

הגיע זמן שב"ס

הציבור הדתי, אף הוא ניזון מהסטיגמות ועוד לא כבש את השב"ס. באופן הדדי: גם השב"ס לא שם עדיין דגש על שמירת תורה ומצוות בשילוב של תפקיד סוהר ביטחון. ישנם דתיים, כן, אבל לא בכמות מספיקה. כך למשל, ישנם זמני תפילות, אבל המניין תלוי בעובדי היום ולא מהצוות שאיתך.

כך יוצא שחובשי הכיפות לא כל כך מכירים את שירות בתי הסוהר. אלדד מביא את הסיפור הידוע בו הרב גורן ביקש ממח"ט צנחנים שיכשיר את המטבח כדי שיהיה מוכן לאורח חיים יהודי ודתי. המח"ט השיב לו: ביום שיתגייס אלינו הדתי הראשון, נעשה זאת. מייד אמר הרב גורן: אז אני הדתי הראשון, ועבר קורס צניחה.

כאשר בשב"ס יהיו יותר שומרי תורה ומצוות, כמו בצה"ל ובמשטרה, כך גם הוא יתאים את עצמו יותר ויקצה יותר משאבים לטובתם.

אם אתה צעיר, איכותי, שמחפש שירות מאתגר ומרתק שמכניס משמעות לעבודה הגיע הזמן שלך | לחץ כאן

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
תגובה אחת מיין לפי
1
לדתיים אין מה לחפש בשב"ס - שיחפשו את החילונים שבורחים
חיים | 14-02-2017 23:14
מהתפקיד הקשה הזה .