הרב זאגא מגיב: "תפסיקו לטמון את הראש בחול"

הרב יצחק זאגא מגיב לטוענים כי הם בדקו וגילו שאין שום בעיות בצה"ל: "אם כל כך הרבה פעמים, מכל כך הרבה כיוונים, אני שומע סיפורים על חוסר צניעות כפויה בצה"ל האהוב שלנו, אז יש לנו בעיה"

הרב זאגא מגיב: "תפסיקו לטמון את הראש בחול"

האם יש כפיה חילונית בצה"ל? האם מפקדים בצה"ל מקשים על פקודיהם לקיים אורח חיים דתי? האם זו תופעה שולית או כזו שהולכת ומתרחבת?

ובכן, לצערי אני מוכרח לומר, שמי שמנסה להתעלם מהבעיה, ולספר לנו שהוא שאל ובדק ולא שמע על סיפורים כאלה, טומן את ראשו בחול.

ברוך השם, אני זוכה להסתובב במקומות רבים בארץ. נותן שיעורים, פוגש אנשים, ומקשיב. שומע את כאבם, ממה הם מרוצים, ממה פחות. ואני פשוט מוכרח לומר – יש לנו עם נפלא. עם שיודע להודות ולהלל על כל הטוב שאנו זוכים לו במדינת ישראל. עם שמאוד נזהר מלהעביר ביקורת. עם שממש מבקש לראות את הטוב, בכל כוחו ממש.

אבל אם כל כך הרבה פעמים, מכל כך הרבה כיוונים, אני שומע סיפורים על חוסר צניעות כפויה בצה"ל האהוב שלנו, אז יש לנו בעיה.

אנשים מספרים זאת בכאב מבוייש, לא רוצים להוציא מילה לא טובה, מילת ביקורת חלילה. אתה רואה על פניהם שהיו שמחים להתעלם ולהמשיך הלאה, אבל הם מרגישים שזה פשוט בלתי אפשרי לשתוק.

לינה משותפת

כך לדוגמא, ביום חמישי האחרון, בעת ששמענו הכחשות גורפות על קיומן של תופעות כאלה, ישב בחור בשיעור שלי בבית הרב קוק, וסיפר על חבר שזה עתה התארס, ויצא למילואים עם חיילי הסדר. לתדהמתו, הוא מצא את עצמו בתערובת של בנים ובנות, כולל לינה משותפת בשטח. הצעיר חזר לביתו פשוט מזועזע.

יומיים אחרי, ישב רב צבאי בשיעור שלי במוצאי שבת, כולו מזועזע מטאטוא הבעיות אל מתחת לשטיח. כמי שמתמודד יום יום בתוך הצבא, הוא חש כבר תקופה ארוכה, כי חלה הידרדרות ביחסו של צה"ל לערכי התורה ולחיילים הדתיים. במקום לטפל בבעיות, הוא אומר לי, מספרים לנו שאין בעיות. מבזים את המבקרים, ודורשים מהם "עין טובה".

רבותיי, התעלמות אינה פתרון. צריך לנשום עמוק ולגשת לפתרון הבעיות מול הפיקוד הבכיר בצה"ל, ברגישות ובנחישות. רק כך תיפתר הבעיה הזו, וההידרדרות תיפסק. מעל לכולם, זהו תפקידה של הנציגות הפוליטית.

לימדנו מרן הרב קוק, בפירושו לשיר השירים, שהאהבה שאנו אוהבים את עם ישראל, לא תסמא את עינינו מלבקר את בעיותיו, אבל יחד עם זאת, תמיד נזכור, 'כולך יפה רעייתי ומום אין בך'.

=======

הרב יצחק זאגא הוא יו"ר התנועה – רוח ירושלמית ומועמד לראשות מפלגת 'הבית היהודי'

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

5 תגובות
הצג את כל התגובות