פסק חדשני: אפשר להצטרף למניין באמצעות שידור חי

פסק הלכה חדשני של הראשון לציון הרב יצחק יוסף קובע כי מי שאינו יכול להגיע לבית הכנסת יכול להצטרף למניין באמצעות צפייה בתפילה בשידור חי ו לענות אמן וקדושה

פסק חדשני: אפשר להצטרף למניין באמצעות שידור חי
  מצטרפים למניין בשידור חי באינטרנט (צילום: יעקב כהן/פלאש90)

החדשנות מגיעה גם לפסיקת ההלכה. אתר כיכר השבת מפרסם היום לראשונה פסק הלכה דרמטי של הראשון לציון הרב יצחק יוסף קובע כי מי שנמנע ממנו מלהגיע לבית הכנסת בשל אונס או שנמצא במקום שאין בו מניין, יכול להתפלל במקומו תוך שהוא מצטרף באמצעות האינטרנט לשידור חי של תפילה עם מניין מתפללים.

פסק ההלכה מוגבל אמנם רק לחיילים או חולים המרותקים למיטתם, מרחיב את גבולות המניין כך שגם הצופה באמצעות האינטרנט, יכול לענות אמן וקדושה. הרב הדגיש כי הפסק הוא רק בדיעבד ורק לאנוסים.

בפסק הלכה מצולם אומר הרב הראשי לישראל: "אנשים שהם אנוסים, לא יכולים לבוא לבית הכנסת, או שהם מרותקים למטה, כיסא גלגלים, כל מיני סיבות. הם רוצים לראות את התפילה במחשב, שידור ישיר מבית הכנסת. בשעה שהם מתפללים – יתפלל אתם יחד מילה במילה, אומרים את העמידה – יעשה אתם את העמידה בלחש, זה נקרא תפילה בציבור".

נקרא תפילה בציבור

"בדיעבד, במקום אונס. לכתחילה אדם צריך לבוא לבית הכנסת להתפלל. כשאדם אנוס, אדם לא מרגיש טוב, או חיילים, כל מיני סיבות כאלו: יכולים להסתכל במחשב וישמעו את ספר התורה".

הרב הראשי הוסיף שאותם חיילים וחולים יכולים גם לענות אמן וקדושה: "עונים אמן אחרי ברכת התורה, אחרי הקדיש, עונים 'קדושה' יחד עם הציבור, למרות שהוא בבית שלו לבד, ואין דברים שבקדושה אלא בעשרה, יש שם עשרה שאומרים והוא מצטרף אליהם". בסיום דבריו הוסיף הרב כי אותם אנוסים: "לפי ההלכה זה נקרא תפילה בציבור, במקום צורך, ואפשר לסמוך על זה לכתחילה".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
תגובה
משה | 05-01-2017 21:30
רק חולים ומרותקים כן הגיוני בהחלט.רק שאחרים לא יתפסו על זה טרמפ
2
עכשיו צריך לקנות לכל הזקנים והחולים מחשב
ירושלים | 07-01-2017 19:25
כך יוכלו להתפלל במניין ,מפלאי הטכנולוגיה ,עכשיו רואים שיש ברכה בטכנולוגיה ובהנדסה ובאקדמיה לא הכל שלילי באינטרנט, יכול להיות כלי נפלא צריך רק לדעת איך להשתמש בצורה חכמה