נשות הכותל - נשות ההבל

הרב אבינר מכנה את נשות הכותל 'נשות ההבל' ומבקש לבדוק מי עומד מאחורי הסידור החדש לשלושת הזרמים שיצא לאור לאחרונה

מי עומד מאחורי הסידור החדש של 'נשות הכותל'?
  (צילום: הדס פרוש/פלאש90)

ראיון עם ראש ישיבת עטרת ירושלים ורב הישוב בית אל, הרב שלמה אבינר.

נשות הכותל – נשות ההבל

 

ש: כל ראש חודש באות נשים להתפלל בכותל, לובשות טלית, מניחות תפילין, קוראות בתורה, – מה שמעורר מהומה רמה. מי הן נשים אלו, נשים טובות ויקרות, יראות שמים שיש להן השקפה אחרת, או נשים שבאים לזרוע הרס?

ת: מה זאת אומרות "השקפה אחרת"? השקפה אחרת מהשולחן ערוך?! הרי בשולחן ערוך, נשים לא מתעטפות בטלית, לא מניחות תפילין ובודאי לא קוראות בתורה. אמנם היו נשים בודדות בהיסטוריה שהתעטפו בטלית והניחו תפילין, אבל הן עשו זאת בצנעה באופן אישי ולא בצורה ראוותנית בתור דגם לחיקוי. ובכלל, עבודת ד' של תפילה, אינו ענין להצגות מול מצלמה, אלא עבודת ד' שבלב, עבודה פנימית. ולגבי קריאת התורה בודאי אין לזה מקום לפי השולחן ערוך. אם כן, המטרה היא הרס היהדות הנאמנה. לא נשות הכותל אלא נשות ההבל.

ש: בכל זאת צריך זהירות של שמירת הלשון עד שחורצים דין על הזולת. אולי בכל זאת יש להן כוונות טובות, גם אם אם אין מעשיהן רצויים.

ת: ודאי יש לבדוק. אם כן, עיין בתעודת זהות שלהן, "סידור נשות הכותל" שיצא לאור, או ליתר דיוק יצא לחושך, בראש חודש בחנוכה האחרון.

ש: מי מימן את הסידור הזה?

ת: כתוב שם זה בתמיכת WRJ ארגון הנשים של התנועה הרפורמית, וכן בתמיכתה המתמשכת של הקרן החדשה לישראל, שידוע לכל מה מטרתה.

ש: זה סידור רפורמי?!

ת: כתוב שם שהוא "מנוסח ומותאם לתפילת שלושת זרמי היהדות – אורתודוקסי, קונסרבטיבי ורפורמי". ובאנגלית, הוסיפו: Reconstructionist and Renewal.

ש: ברור. אבל האם נוסח הסידור בעצמו הוא רפורמי?

ת: ודאי. למשל, במקום ברכת האבות בהתחלת שמונה עשרה, יש "ברכת האבות והאמהות":

"ברוך… ואלהי אבותינו ואמותינו, אלהי אברהם אלהי יצחק ואלהי יעקב, אלהי שרה אלהי רבקה אלהי רחל ואלהי לאה… וזוכר חסדי אבות ואמהות… ברוך… מגן אברהם ושרה".

ש: ובסיכום?

ת: לא נשות הכותל אלא נשות ההבל. נוסיף אמונה, נוסיף קדושה, נוסיף טהרה, נוסיף גבורה של מצוה, וכל ההבל הזה יתנדף כלא היה. אין להתייאש. אור אלהי גדול שוכן בנשמת האומה, ומובטחים אנו שילך ויאיר.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
דברי הבל. האם באמת רק האבות קבלו את הברכה? האם בזכות
| 03-01-2017 14:24
האמהות לא נושענו?
2
תגובה לGabriel Abensour
יואל ירושלמי | 03-01-2017 17:20
הרב אבינר הוא תלמיד חכם פוסק הלכה. להגיב לדבריו על ידי ציטוט של שלושה סעיפים מפורשים מהשולחן ערוך, כאילו יש בהם סתירה לדברי הרב, ולהוסיף שאין זה לכבוד התורה, זה לא רציני ולא מכובד. הרב אבינר כידוע עונה לכל שואל בהלכה. עם קצת יותר ענווה היית אולי מבין שיש לך שאלות, לא קושיות, ובטח שלא טענות ניצחות, כפי שהתנסחת- אתה מוזמן לשאול אותו. האלף בית של כבוד התורה הוא כבוד לתלמידי חכמים.והרי תגובתך באה לסנגר על הרפורמים, שכבוד לתלמידי חכמים הוא היפך שיטתם. אם כן, מה לך לצטט סעיפים מהשולחן ערוך האורטודוקסי המיושן?