מה שמפחיד את הרב קלנר זה אנחנו / תגובה

אני מבין את הרב קלנר, הפחד משינויים חברתיים עמוקים הוא מובן. אבל לא מובן הבוז והבורות שרוחש הרב קלנר בנושא הלהט"בי. זה לא לכבודו ולא לכבוד בית המדרש. הבורות הזאת באה במילות הרב שרואה בנו "נפש בהמית" או לדרג אותנו בתת דרגה מתחת לאדם הנורטיבי כביכול

מה שמפחיד את הרב קלנר זה אנחנו / תגובה

את השם "הרב קלנר" פוגש כול צעיר דתי ממוצע כשהוא מגיע אל שערי עולם המכינות הקדם צבאיות. ספרו "פלורליזם פנטיזם כלליות" הוא מהספרים היותר נחשבים בבית המדרש.

את ההקדמה הזו אני לא עושה סתם. אלא כדי להדגיש את המעמד החשוב לו זוכה הרב קלנר.

ועל כן, מאוד מאכזב לגלות את הפער בין הדמות לבין רמת הטיעונים. בין הוגה הדעות שמזלזל וקורא לחצי מהציונות הדתית "חילונים" לבין יושבי בית מדרשו ובתי מדרש רבים אחרים.

למהות הדברים עצמם; אני מתלבט בליבי מאוד האם להתייחס למשל לטיעונים כגון "שטיפת המוח" , כי הרי ברור לכול בר דעת שדבריו של הרב קלנר מעידים על כך שהחילוק אינו במישור ההלכתי, אלא במישור הערכי והחברתי וכי למה? פשוט מאוד, אני יכול להעיד על עצמי עד כמה הטיעונים הללו אינם מחזיקים מים.

הרי כשגדלתי בחברה הדתית, בבני עקיבא, בתיכון הדתי, במכינה הדתית, עברתי שטיפת מוח חזקה פי 100 על כך שזוגיות זה גבר ואישה, שלהיות הומו זה רע וכול ההוויה שהקיפה אותי שידרה לי הטרוסקסואליות ועדיין הנה אני עומד היום לפניכם כאדם שנמשך שיכלית, ריגשית, פיזית- לגברים. אז עכשיו כשאני סוף סוף שלם עם עצמי, חי כמו חבריי בצורה גלויה כמו שאר האדם בארץ, אז לזה קוראים שטיפת מוח?

הרי מה שמפחיד בעיקר את הרב זה לא באמת אותם "מובילי דעת קהל" וכו', אלא אנחנו. אלו שכול אחד יכול לפגוש במהלך חייו אם זה כשכן, אם זה כקולגה בעבודה, אם זה כחבר שמשרת איתך במילואים. עצם זה שאנחנו חיים בצורה גלויה, זה מה שמפחיד את הרב. זה גם מה שעושה את מרבית השינוי החברתי שאנחנו עדים לו.

אגב,חברי ואני המשתייכים לקהילה הלהט"בית הדתית טוענים זאת שנים ארוכות שמהות הדברים נמצאים לא במישור ההלכתי, אלא במישור החברתי. ההלכה היא ספינה שמשנה (והיא תמיד עשתה זאת בעבר) את נתיבה באופן איטי ביותר. בדרך כלל זה מגיע בעקבות שינוי חברתי עמוק שהקדים אותה שנים עוד קודם לכן. על כן, אין כול כך מה להתייחס לשאלות הלכתיות שעולות ובאות, אלא באמת לשאלות החברתיות.

אני מבין את הרב קלנר, הפחד משינויים חברתיים עמוקים הוא מובן. אבל לא מובן הבוז והבורות שרוחש הרב קלנר בנושא הלהט"בי. זה לא לכבודו ולא לכבוד בית המדרש. הבורות הזאת באה במילות הרב שרואה בנו "נפש בהמית" או לדרג אותנו בתת דרגה מתחת לאדם הנורטיבי כביכול.

איננו בעלי נפש בהמית, זהות מינית אינה מדרגת יותר אף אדם בסולם דרגות נורמטיביות כאלו או אחרות. נכון שבעבר היה נהוג לעשות כך (כמו הדוגמא שנתן הרב בפירוש הישן במילון אבן שושן). משם מביא הרב דוגמאות? הרי בעבר גם היה נהוג לזלזל במי שאישתו ביקשה לצאת ללמוד ומי שהיה שונה בקהילה היה מגורש. לכאלו ימים מתגעגע הרב? אני מניח שלא. אז למה מבקש הרב לירוק לבאר שממנה הוא שותה? למה מבקש הרב ללמוד שבגולני המילה הומו עדיין משמשת כקללה? זו החברה הישראלית שהרב מבקש?

אנו לא מבקשים מהרב קלנר שיתמוך בנישואים חד מיניים, אנחנו לא צרכים אותו בשביל זה. אנחנו גם לא מבקשים מהרב קלנר שיבוא ויצעד במצעד הגאווה בירושלים. יש לנו ברוך ה' תומכים רבים אחרים בשביל כך. אנחנו מבקשים רק דבר אחד מהרב קלנר- בוא תשוחח איתנו. בוא תשב איתנו לשיחה, אמיתית, נוקבת. לא בשבילנו, אלו שחיים באופן שלם עם עצמם ועם היצירה השלמה כפי שברא אותנו הקב"ה, אלא בשביל אותם תלמידי הרב קלנר שעוד כשלושה שבועות יתחילו מחזורים חדשים בעולם המכינות, שומעים את דבריו ומתכווצים בפחד נוכח זהותם המינית שמלווה אותם 24/7.

למען הרב עצמו שיראה אותנו בלי פילטרים, בלי כותרות מפוצצות של "בעלי נפש בהמית". למען הציונות הדתית עצמה ולמען תרבות השיח בתוך המגזר הדתי שאף על פי שהרב קלנר רואה במחצית מהם חילונים, עדיין דתיים הם.

=======

קובי הנדלסמן הוא מתנדב באירגון חברותא הומואים דתיים.

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

36 תגובות
הצג את כל התגובות