הרב אמנון בזק: "אין לסגולת "פרשת המן" שום מקור תורני"

הרב אמנון בזק, מרבני 'הר עציון', מתייחס לסגולת "פרשת המן", שעל פי המנהגים שפשטו יש לאומרה היום, ביום שלישי של פרשת 'בשלח', ואומר כי אין לה שום מקור תורני. "כיצד אנשים ממהרים לקנות 'סגולות' חסרות שורש ולהפוך בכך את תורת ישראל לחוכא ואיטלולא"

"אין לסגולת "פרשת המן" שום מקור תורני"
  (צילום מסך מתוך ערוץ היוטיוב של 'המכללה האקדמית הרצוג')

הרב אמנון בזק, מרבני 'הר עציון', מתייחס לסגולת "פרשת המן", שעל פי המנהגים שפשטו יש לאומרה היום, ביום שלישי של פרשת 'בשלח', ואומר כי אין לה שום מקור תורני.

בפתח דבריו כתב הרב בזק: "בשנים האחרונות אנו עדים לתופעת ה'סגולות' המציפה את העולם החרדי (והחודרת גם לעולם הדתי-לאומי), המסיטה את כובד המשקל הדתי משאלת עצם קיום חיי תורה ומצוות לעשיית מעשים מיסטיים כביכול מתוך אמונה בכוחם העצמאי לסייע לחיי האדם"

הרב בזק מוסיף ומתייחס ל"פרשת המן" וכותב כי "אחת הדוגמאות לכך מופיעה היום, כשהתקשורת החרדית מוצפת בחשיבותה של 'סגולה נפלאה לפרנסה' שצצה בשנים האחרונות לומר את 'פרשת המן' דווקא היום – יום שלישי בשבוע של פרשת 'בשלח'. מעבר לעצם ההיתפסות שוב לסגולות, מדובר בסגולה שלא זו בלבד שאין לה שום מקור, אלא שהיא גם סותרת חזיתית את המסורת המקובלת".

"המנהג לומר את 'פרשת המן' מופיע כבר בסימן הראשון של השולחן-ערוך, אך שם הוא מופיע כחלק ממנהגים הנוהגים בכל יום, וטוב לנהוג כך "כדי שיאמין שכל מזונותיו באין בהשגחה פרטית". למרות שמדובר במנהג נאה בעל משמעות חינוכית חשובה, הוא לא התקבל ברוב עם ישראל. והנה, חלק מן הפוסקים הביאו מדרש (שמקורו לא נודע), ועל פיו – "כל האומר פרשת המן "בכל יום" מובטח לו שלא יתמעטו מזונותיו". אמנם לא מדובר בסגולה ממש לפרנסה אלא בהבטחה צנועה הרבה יותר, אך מכל מקום הדגש הוא דווקא במי שעושה כך "בכל יום". הניסיון להמיר את "בכל יום" ביום אחד בשנה עומד אפוא בסתירה חזיתית למקור היחיד שיש באמירת פרשת המן (ומובן שהדגש הוא על הפנמת המסר שלה) משום הבטחה שפרנסת האדם לא תיפגע".

הרב בזק שב ותוהה: "מניין אפוא צצה הסגולה לומר את 'פרשת המן' דווקא היום? גורמים המפיצים אותה תולים אותה בר' מנחם מנדל מרימנוב, מגדולי החסידות, שאמנם הקדיש חלק נכבד מתורתו לפרשת המן. ברם, היעלה על הדעת לטעון שאדמו"ר חשוב זה קבע מנהג הסותר מפורשות את דעת הפוסקים? מובן שלא. ואכן, בכל הספרים המביאים את תורתו אין שום אזכור ל'סגולה' זו או למשהו דומה לה, ולמעשה אין ל'סגולה' זו מקור גם בשום ספר תורני אחר".

"מדהים אפוא", כותב הרב בזק, "כיצד אנשים ממהרים לקנות 'סגולות' חסרות שורש ולהפוך בכך את תורת ישראל לחוכא ואיטלולא. מי שדווקא מחפש סגולה לפרנסה, מוטב שישתמש בזו המפורשת בתורה: "וְהָיָה אִם שָׁמֹעַ תִּשְׁמְעוּ אֶל מִצְוֹתַי אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוֶּה אֶתְכֶם הַיּוֹם לְאַהֲבָה אֶת ה' אֱלֹהֵיכֶם וּלְעָבְדוֹ בְּכָל לְבַבְכֶם וּבְכָל נַפְשְׁכֶם. וְנָתַתִּי מְטַר אַרְצְכֶם בְּעִתּוֹ יוֹרֶה וּמַלְקוֹשׁ וְאָסַפְתָּ דְגָנֶךָ וְתִירֹשְׁךָ וְיִצְהָרֶךָ. וְנָתַתִּי עֵשֶׂב בְּשָׂדְךָ לִבְהֶמְתֶּךָ וְאָכַלְתָּ וְשָׂבָעְתָּ".

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

11 תגובות
הצג את כל התגובות