שמעון ריקלין: "'תחקיר עובדה על שוברים שתיקה לא ישודר"

הפרק השני של תחקיר 'עובדה' בנושא השמאל הקיצוני עוסק בפעילי 'שוברים שתיקה' והקשר שלהם לעזרא נאווי. שמעון ריקלין טוען כי בעקבות הלחץ משמאל שידור הפרק הוקפא

"'תחקיר עובדה על שוברים שתיקה לא ישודר"
  הפרק השני לא ישודר? פתיח התכנית עובדה (צילום מסך)

איש ההתיישבות שמעון ריקלין מצייץ הבוקר כי הפרק השני בסדרת התחקירים של עובדה נגד פעילי השמאל הקיצוני לא ישודר.

ביום חמישי האחרון שודרה תוכנית עובדה בנושא פעיל השמאל הקיצוני עזרא נאווי מארגון תאעיוש בה הוא הודה כי הסגיר לידי הבטחון הפלסטיני אדם שנחשד במכירת קרקעות ליהודים – ובכך הביא למותו. בכתבה נראו עוד פעילים נוספים של ארגוני 'בצלם' ו'רבנים למען זכויות אדם בהם נאסר נוואג'ד, סעיד עוואד, וגיא בוטביה.

נגד הארבעה הוגשה תלונה במשטרה על ידי תנועת 'עד כאן' ששתלה את אנשיה החמושים במצלמות נסתרות והביאה להצצה על מאחורי הקלעים של פעילות השמאל הקיצוני באזור דרום הר חברון.

אלא שבעוד הימין התנער כמעט כולו מסרטון 'חתונת השנאה' בגינויים פומביים, בשמאל לא רק שלא התנערו מפעילותו של עזרא נאווי, אלא שבחרו לתקוף את השליח – אילנה דיין שפרסמה את התחקיר. ביום שישי פרסמנו טור דעה על השקט המביך משמאל לתחקיר בערוץ 2,  יו"ר מרצ זהבה פרסמה רק הבוקר פוסט בו היא מסתייגת מעזרא נאווי אך מוסיפה גם ביקורת לתכנית עובדה: "התכנית עובדה, שהציגה את הכתבה כתחקיר על פעילותם של ארגוני השמאל בישראל במקום כתחקיר על עזרא נאווי, הצטרפה ביום חמישי האחרון לקמפיין המתוזמר והממוסד נגד השמאל ונגד ארגוני השמאל. השמחה המתפרצת בימין בעקבות הכתבה לא מפתיעה, אבל אני מציעה שלא נצטרף אליהם."

בארגון 'בצלם' אחד מנושאי התחקיר יצאו בקמפיין אישי נגד אילנה דיין תחת הכותרת "עיתונאית להשכיר" ולמרבה האירוניה טענו: "'עובדה' בחרה לקבל חומרים שהושגו באמצעים מפוקפקים של התחזות והכשלה המבוססים על ההנחה המופרכת שפעילי תעאיוש מהווים ארגון מסוכן שפעילותו לא לגיטימית. התוכנית התעלמה מיחסי הכוח באזור כמו גם מהשאלה את מי משרתת עמותת הימין ומי הגורמים העומדים מאחוריה. לא ברור אם מערכת "עובדה" אפילו בדקה את צירוף המקרים שבו "סוחר הקרקעות" יצר קשר עם פעיל תעאיוש בדיוק בזמן שמתחזה ליווה אותו וצילם את כל שיחותיו." בעיתון 'הארץ' חשפה עמירה הס בצל לא אתי ולא קוליגאלי את שמם את שני 'השתולים' שהביאו לתיעוד של נאווי – שוב ירי בשליח ולא בתוכן של הודעתו.

הבוקר הודיעה המשטרה כי החלה בחקירת העדויות שנחשפו בתכנית.

הפרק השני לא ישודר

ההתקפות משמאל על אילנה דיין ועובדה, גרמו לכך שהפרק השני התחקיר לא ישודר. איש ההתיישבות שמעון ריקלין, צייץ הבוקר: "נראה שבכל זאת הקמפיין נגד דיין הצליח. הפרק הבא והחמור על שוברים שתיקה לא ישודר." ריקלין סרב לפרט מה יש בפרק השני, ובדו שיח בטוויטר מול מזכ"ל 'שלום עכשיו' יריב אופנהיימר הוא רק אמר שמדובר בדברים הרבה יותר חמורים מהפרק הראשון.

ריקלין אילנה דיין

ריקלין הוסיף גם עקיצה לאנשי התקשורת: "כל הדמוקרטים שמחו על חופש הדעה ברשות השידור. היכן אתם? בושה" כשהוא מתייחס לסעיף שעבר בחוק רשות השידור בסוף מושב הקיץ הקודם לפיו ייאסר על מגיש חדשות להביע את דעתו האישית. כמה דקות לאחר מכן הוסיף ריקלין ציוץ נוסף: "אותם אנשים שמחו תחת כל עץ רענן נגד בנט לא להכניס את גדר חיה לתוכנית הלימודים, פועלים שדיין לא תשדר את החלק השני. אין סוף צביעות"

 

עד כאן

מה יש בפרק השני ולמה בשמאל מפעילים לחץ כבד על קשת ועובדה שלא לשדרו? ריקלין לא פרט, אך רמז לדבר יש בפרומו שהעלה ארגון 'עד כאן' לעמוד הפייסבוק שלו. לסרוגים נודע כי בפרק השני של התחקיר נראים לכאורה פעילים של 'שוברים שתיקה' וארגוני שמאל נוספים משלמים כספים במזומן לנאווי, אך לא ברור לאיזו מטרה. נזכיר כי 'שוברים שתיקה הוא ארגון שמיועד לחשוף את העוולות לכאורה של חיילי צה"ל ביו"ש. מה לו ולעזרא נאווי, התשובה כנראה תהיה בפרק השני של תחקיר עובדה, שבשלב זה לפי ריקלין, שידורו מוקפא.

בשיחה עם עורכת ומגישת התכנית 'עובדה' ד"ר אילנה דיין היא סרבה להתייחס לטענות על הצנזור: "אנחנו לא מתייחסים לחומרים שנמצאים בהכנה, אלא רק למה שכבר שודר. התחקיר על עזרא נאווי שודר, ואני מבקשת ממך לפטור אותי מהשיחה על מה שלא שודר עדיין".

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

13 תגובות
הצג את כל התגובות