אל תפגעו בלוחמים - אל תקצצו ברבנות הצבאית - סרוגים

אל תפגעו בלוחמים – אל תקצצו ברבנות הצבאית

תודעת מורשת ורוח ישראל חייבת להיות שייכת לרבנות הצבאית המסבירה לחיילי ישראל את מלחמות יהושע ומורשת דוד. גדיעת הקשר למורשת היהודית ההיסטורית תזיק באופן מידי לחיילי ישראל

author-image
אל תפגעו בלוחמים - אל תקצצו ברבנות הצבאית
  באדיבות המצולם

תפקיד הרב הצבאי טומן בחובו אתגריות מאין כמותה החל מהיכולת לתת עצה, מילת עידוד או אמירה ערכית, וכלה בפסיקת הלכה בהתאם למציאות המבצעית המורכבת, דאגה לענייני הכשרות והשבת, וכן טיפול במקצועיות ובמסירות באותם אלו שמסרו נפשם. בנוסף, הרב נדרש להיות חלק אינטגרלי משדרת הפיקוד היחידתית.

על דמותו של הרב הצבאי להיות אדם שאפשר לסמוך עליו, דמות שתלווה את הלוחמים ותדאג לכל מה שהם צריכים, הן בצד ההלכתי והן בעצה טובה בזמן הנכון, בחינת משה רבינו, המנהיג היוצא אל אחיו שמח בשמחתם ומרגיש את כאבם. ההימצאות של הרב ביחידתו נותנת עוצמות וכוחות להלחם אל מול אויבנו הקמים עלינו בכל עת. הרב הוא דמות הכרחית, לא ניתן לוותר עליו.

בשנים האחרונות, בעתות בהן נלחמה מדינת ישראל מול אויבינו, תמיד לחמו רבנים צבאיים, כתף אל כתף עם הלוחמים והמפקדים, רוממו את רוח הלחימה, וביצעו במסירות עצומה את המשימה הקשה היותר – עבודת הקודש עם אלו שנפלו מות גיבורים. הרב נותן כוח ועוצמה ללוחמים ולמפקדים. כך היה, כך יהיה.

מלחמה היא עת של קושי ומשבר. פצועים, הרוגים, נזקים ממוניים, קשיים ואתגרים. יש צורך להאיר את המחנה באהבה ורעות מאין כמותה. לטעת תקוה ואמונה ולחזק את הלוחמים.

ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל אמר על הרב גורן מי שהיה הרב הצבאי הראשון את הדברים הבאים: "אזכור את הרב גורן כמי שהניח את יסודותיה של הרבנות הראשית וכמי שהיה ראש וראשון למחדשי ההלכה הדתית בתחום הצבאי. הרב גורן ידע לשלב את צרכיה הדחופים של מערכת הביטחון עם ציווי התורה, הוא לא רק חידש הלכות, אלא היה גם שותף לשעות הקשות ולשעות היפות של לוחמי צה"ל. תמיד היה עם הכוחות הלוחמים במקומות המסוכנים ביותר".

הרב הניצב ביחידתו צריך להיות מוכן לאתגר זה. "אתם נצבים היום… מחוטב עציך ועד שואב מימך". הרב הצבאי זקוק לשתי תכונות מרכזיות, חוטב עציך – לדעת לפסוק הלכה בצורה ראויה בזמן ובמקום הנכון, ושואב מימך – להיות אבן שואבת לתורת ישראל ולתורת הצבא. על מנת לחזק את רוח הלחימה וערכיות הלוחמים.

אנו קוראים למנהיגים לעשות ולפעול למען הגברת כוחם של הרבנים הצבאיים העושים מלאכתם לשם שמים, לפעול לעצירת ה"קיצוצים" העומדים על הפרק:

האחד: הצרת כוחם של רבני הפיקוד (הורדתם מסא"ל לרס"ן) ומשגיחי הכשרות האמונים על ההלכה, הכשרות והקבורה, מה שיגרום נזק כבד וחוסר גיבוי לחיילים הזכאים לשירות זה.

השני: ביטול רעיון הכפפת תחום "תודעה יהודית" לחיל החינוך. תודעת מורשת ורוח ישראל חייבת להיות שייכת לרבנות הצבאית המסבירה לחיילי ישראל את מלחמות יהושע ומורשת דוד. גדיעת הקשר למורשת היהודית ההיסטורית תזיק באופן מידי לחיילי ישראל.

"וכל מי שעוסקים בצרכי ציבור באמונה הקב"ה ישלם שכרם".

==

הרב אבי שיש הוא רב במילואים ור"מ בישיבת ההסדר טפחות

לפרטים: הרב אבי שיש: avis47@gmail.com
הרב איתי אסמן: asmanitai@gmail.com

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
ומה עם החיילים הדרוזים?
| 21-12-2015 16:19
הדרוזים והבדואים שמשרתים בצבא צריכים גם להלחם בשם אלוהי ישראל מוטב להשאיר את אלוהים מחוץ לצבא
2
עזות מצח
רון זמיר | 22-12-2015 15:39
רדיפת תנאים וכבוד במסווה אלטרואיסטי של ערכים נעלים 1. הכבוד והגיבוי שרב פיקודי יקבל לא תלוי בפער בין דרגת רס"ן לסא"ל. כל מי ששירת בצבא יודע שחיילים ממלאים פקודות, אך רוכשים כבוד בהתאם לאדם שמולם ולא בהתאם לדגותיו. דרגת הסא"ל, לעומת זאת, תספק תוספת נכבדה לשכר החודשי ולפנסיה, וכן תשדרג את הרכב הצמוד לרכב בן 7 מקומות ובחינם (רס"ן משתתף בעלות הרכב), וכמובן כבוד יקר וגדולה (וחדר אוכל קצינים בכירים). 2. תודעה יהודית הינה תוכנית חינוכית תרבותית. חיל חינוך מעביר בהצלחה יתירה פעולות ושיעורים מסוג זה. כדי לנהל מפעל קדוש זה יש צורך בתקני בקרה תקציבית, אחראי הסעים, רכש מזון, ימי מילואים נרחבים, ועוד ועוד - בקיצור בוננזה של תקנים ותקציב כדברי השרה לשעבר לימור לבנת מול מרכז הליכוד: "אנחנו באנו לחלק ג'ובים"? וכמו שם, גם במאמר זה, לצערי, התשובה המהדהדת היא "כן!" 3. הרב אינו "חלק מהשדרה הפיקודית" הוא לא מתכנן מבצעים או מתחקר אותם. ולמרות שלפעמים נמצא באזורי לחימה, אינו מפקד על לוחמים. את הכשרתו ההלכתית שואב הרב מהשולחן ערוך, ומקור סמכותו הבלעדי הוא פקודות מטכ"ל. חשוב להימנע ממצב בו דרגתו הבכירה של הרב מאפשרות לו ולחיילים מתחכמים/משתמטים לאיים על מפקד בשטח כי "צריך לבדוק אם הרב מאשר" לפני שממלאים פקודה (הרב לא נדרש להטיל "יראת אלהים" על הדרג המפקד) 4. בעידן של צמצומים בצבא נלחמים כל הגופים והיחידוות מלחמת הישרדות, בה הם נאלצים להצדיק את נחיצותם ובפרט בהיקפים הנוכחיים. עצוב לראות כי הרבנות הצבאית מנהלת את מלחמתה (גם בערוצים אזרחיים) בשם הדת 5. אפשר כמובן גם להתייחס למקהלת הרבנות הצבאית הקדושה, ובמסגרת האזרחית אפשר להעריך על נחיצותם של תקני המועצות הדתיות והרבנים העירוניים הספרדיים והאשכנזיים. 6. בקיצור: לימוד תורה, מאז ומעולם, היה מצווה ולא קריירה: נוהגים לצטט את ר' יוחנן הסנדלר, ר' יצחק הנפח, וכמובן רש"י הכורם. אך גם בעת המודרנית בה עיר גדולה הצליחה לפרנס רב - מעולם לא היו כל כך הרבה אנשים אשר מתפרנסים מ"שירותי דת" ואם נגזר עלינו לשמר את היקף התקנים - לא יקרה דבר אם ייעשו זאת רס"ן (במיוחד כשהרבצ"ר הינו אל"ם ולא אלוף), וחיילי גולני יצאו לפעילת תודעה יהודית באוטובוס שהוזמן ע"י חיל חינוך.... ונסיים צוֹם הָעֲשִׂירִי יִהְיֶה לְבֵית יְהוּדָה לְשָׂשׂוֹן וּלְשִׂמְחָה וּלְמֹעֲדִים טוֹבִים
3
תגובה לרון זמיר
איתי | 23-12-2015 18:09
מוטב לבדוק את העובדות לפני שמדברים שטויות. 1. כל טירון יודע שיש הבדל בין סא"ל לרס"ן, כשסא"ל מגיע פותחים לפניו שולחן והוא מתווה דרך, ואילו רס"ן מקבל פקודות ומבצע אותם. הורדה בדרגה כזו זו פגיעה בהשפעה. 2. כל התקנים של תודעה יהודית לא יקוצצו אלא יועברו תחת חיל חינוך כך שהשיקול אינו תקציבי כלל (וגם זה מספר בודד של קצינים שזה זניח כלכלית) 3. רב במובן הזה כמו רופא שמקבל את ההוראות המקצועיות שלו מהרפואה המודרנית. וגם הוא יכול לתת הוראה מקצועית לא לצאת למצבע עקב בעיות רפואיות. כמו"כ אני מזכיר לך שזהו צבא הגנה לישראל עם זהות יהודית ולכן חשוב שיהיה גם כשר ולא יחללו בו שבת שלא לצורך. 4. יש עוד הרבה מקומות שאפשר לקצץ בהם. וגם ככה יש הרבה מוצבים שאינם כשרים כבר היום התייחסתי לדבריך מאחר ומי שלא עשה צבא, עלול לחשוב מהדברים שלך שבדקת משהו, אך כל מה שכתבת היה סברות כרס, וכך חתמת את דבריך, שהרבצ"ר הוא אל"מ, אך הוא תא"ל.. ברכה והצלחה.