הרב שרלו על תהליך מינוי הדיינים: "איזו נפילה"

הרב יובל שרלו מותח ביקורת חריפה על תהליך מינוי הדיינים וטוען כי ההתאמה לתפקיד כבר אינה מהווה שיקול. "הבחירה היא לאור קירבה משפחתית ופוליטית; עדתיות ופסילת דרכים אחרות"

הרב שרלו על תהליך מינוי הדיינים: "איזו נפילה"
  הרב יובל שרלו (ישיבת ההסדר אורות שאול)

סערת מינוי הדיינים.

ראש ישיבת 'אורות שאול', הרב יובל שרלו, מותח ביקורת חריפה על השיקולים לפיהם ממונים דיינים לבתי הדין מהאיזוריים ולבית הדין הרבני הגדול.

תחת הכותרת "איזו נפילה", כתב הרב שרלו כי "שיקולי מינויי הדיינים מצליחים להשיג את מה שגדולי אויבי בתי הדין חולמים עליו: להמאיס את בתי הדין על הציבור ולמוטט את מעמדם".

הרב שרלו טוען כי השיקול של התאמה לתפקיד כמעט ואינו בא בחשבון בתהליך הקבלה. לדבריו: "הפסול העיקרי הוא שהתאמת המועמד לתפקיד נדחקה לשוליים. הבחירה היא לאור קירבה משפחתית ופוליטית; עדתיות; פסילת דרכים אחרות וכו'".

הרב שרלו מדגיש כי הוא מצר על התהליך ומכנה אותו טרגדיה. "הטרגדיה הגדולה ביותר היא שבחירת הדיינים הייתה יכולה להיות השעה היפה להתרעננות ולהתעוררות והפכה למניפולציות פוליטיות פנים מגזריות".

מי שעוד התייחסה לתהליך מינוי הדיינים, היא חברת הכנסת עליזה לביא, שתקפה את שרת המשפטים בעקבות כוונתה של שקד לאפשר למנות לדיינים קרובי משפחה של חברי הוועדה.

במכתב ששיגרה לשקד כתבה לביא כי "מעמדה הבעייתי של מערכת בתי הדין גרמה לאובדן אמון מוחלט בקרב הציבור. הדרך להרוויח אותו מחדש היא לא על ידי מינוי בניהם ומקרובים של הדיינים המכהנים. הדבר יוביל לשחיתות".

לביא טוענת כי ביוני 2014 הובילה הוועדה למינוי דיינים מהלך לפיו הוועדה לא תדון במועמדות לדיינות של קרובי משפחה של חברי הוועדה, ושל דיינים מכהנים. מהלך זה נועד לבער את נגע הנפוטיזם במערך בתי הדין, ולהחיל מסלול בחירה אובייקטיבי שוויוני והגון- " כישורים במקום קשרים".

לטענתה של לביא שרת המשפטים, איילת שקד, יחד עם הראשון לציון, הרב יצחק יוסף, החליטו לתמוך בביטול גישה זו ובחירתם של קרובי משפחה תאושר.

משרת המשפטים איילת שקד נמסר בתגובה: "ההחלטה בנושא מינוי בני משפחה של חברי הוועדה טרם התקבלה"

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

9 תגובות
הצג את כל התגובות