לא סדום: נפלה הצעת חוק לנישואים חד-מיניים בישראל

הכנסת הסירה שתי הצעות חוק שביקשו לאפשר בישראל נישואים אזרחיים. ישראל ביתנו נעדרה מההצבעה למרות שתמכה בברית הזוגיות. רק 39 ח"כים הצביעו בעד

לא סדום: נפלה הצעת חוק לנישואים חד מיניים
  (צילום: פלאש90)

מליאת הכנסת דחתה בקריאה טרומית שתי הצעות חוק לברית זוגיות האזרחית, של חברת הכנסת עליזה לביא וקבוצת חברי הכנסת ושל זהבה גלאון וקבוצת חברי כנסת.

שתי הצעות החוק עלו ונפלו אחת אחרי השנייה ברוב גדול, כשרק 39 ח"כים תמכו בהצעה לאפשר נישואים אזרחיים או נישואים לחד מיניים בארץ.

זהבה גלאון אמרה במליאה: "לפני שבועיים בית המשפט העליון בארה"ב הכיר בנישואין חד מיניים וציין שהחוקה האמריקאית מבטיחה לאזרחיה הגנה שוויונית תחת החוק. נשיא ארה"ב בירך על כך. אצלנו הכל נובע מהחטא הקדמון שכנסת ישראל אימצה ב1953 את החוק הדתי שנחקק לפני 3000 שנה ומתבסס על תפיסות גזעניות. זה חוק גזעני אנטי דמוקרטי שמפלה בין נשים וגברים."

ח"כ עליזה לביא אמרה: "אין זו מקריות שההצעה הזו עלתה לוועדת שרים  ביום ראשון, יום שחור שבו נשבר אמון בין ממשלה לציבור. שימוש ציני ומנוכר בבירוקרטיה הדתית והפיכתה לאתנן פוליטי. מכירת חיסול שפוגעת בחיי רבים. אין בברית הזוגיות התרסה נגד או מאבק בנישואים הלכתיים. היא אינה באה לפגוע במסורת היהודית או בסמכות הרבנות, אלא מבקשת להציע חלופה לזוגות המנועים מקשר נישואין באמצעות הרבנות, או לזוגות אשר אינם מעוניינים בכך. נסיבות פוליטיות בלתי ענייניות הן שהעניקו למיעוט את היכולת לכפות את רצונו על הרוב ולפגוע בזכויות אדם. אלא שנסיבות הן רק נסיבות, גם אם הן שוררות כבר עשרות שנים. וברגע שהנסיבות יחלפו, יחלוף מן הארץ גם העוול הזה, שאין בו לא הלכה, לא אמת, לא היגיון ולא צדק."

שרת המשפטים איילת שקד השיבה בשם הממשלה: "מתוך רצונם של סיעות הקואליציה ללמוד את הסוגיה לעומק, קבעה הממשלה לדחות את הדיון בהצעה ב45 יום. נוכח העובדה שההצעה עולה היום הממשלה מתנגדת." על ההצעה השנייה אמרה: "יש קשיים משפטיים מהותיים בהצעה שעשויים ליצור חוסר בהירות בדין האישי. בין גוריון החכם ואחריו מנהיגים רבים קבעו הסדרים מתוך הסכמה רחבה ולא נכון לשנות אותם אלא בהסכמה רחבה."

סיעת ישראל ביתנו שבתעמולת הבחירות העלתה את נושא הנישואין האזרחיים כהבטחת בחירות נעדרה מהמליאה בשעת ההצבעה מה שלא הותיר שום סיכוי להצעת החוק. בהצבעה שמית תמכו בהצעה 39 ח"כים בלבד והתנגדו לה 50.

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

10 תגובות
הצג את כל התגובות