הרב זייני: איפה הרבנים שטענו שאין צורך בתענית גשמים? - סרוגים

הרב זייני: איפה הרבנים שטענו שאין צורך בתענית גשמים?

לצערנו ולדאבוננו, זו תשובה ניצחת ונוראה לאותם כסילים החושבים עצמם עידית האדם, שהתיימרו בשבוע זה להעלות את עצמם למדרגת פוסקים ולטעון ברבים, ללא בושה, ללא כל צניעות שאין לשמוע לרבנות הראשית, ואף העיזו לטעון שאין צורך בתענית גשמים, כיון שאין בימינו חשש לסכנת חיים בהעדר גשמים

author-image
הרב זייני: איפה הרבנים שטענו שאין צורך בתענית גשמים?
  הרב אליהו זייני (אסף מילר)

ראש ישיבת ההסדר "אור וישועה" בחיפה הרב ד"ר אליהו זייני, התייחס הבוקר (ו') לשריפה הגדולה בכרמל.

בהודעה שפירסם הרב זייני, באתר הישיבה שלו, הוא מקשר בין השריפה לבין תענית הגשמים.

"כבר מודיעים לנו, אפילו משם קק"ל, שהיובש הוא אחד הגורמים המונעים מאתנו לבלום את האש הנוראה האוחזת בכרמל עתה."

"לצערנו ולדאבוננו, זו תשובה ניצחת ונוראה לאותם כסילים החושבים עצמם עידית האדם, שהתיימרו בשבוע זה להעלות את עצמם למדרגת פוסקים ולטעון ברבים, ללא בושה, ללא כל צניעות שאין לשמוע לרבנות הראשית, ואף העיזו לטעון שאין צורך בתענית גשמים, כיון שאין בימינו חשש לסכנת חיים בהעדר גשמים."

הרב זייני מתייחס לדברים שפורסמו ביום שלישי, על ידי אחד מראשי הישיבה בארץ, בו הוא תוקף את החלטת הרבנות הראשית לקבוע יום תענית. בין השאר נכתבו הדברים הבאים:

"תענית הגשמים שנקבעה היא אבסורד, כאשר הממטרות בישיבה, בבתי הרבנים, התושבים והגינות הציבוריות – פועלות כסדרן. מעבר לכך, אינני רואה את מעמד הרבנות או את העומדים בראשה מחייבים את הציבור בימינו."

"לאמיתו של דבר, משבר המים המתמשך במדינה איננו משבר של קיום אלא משבר של רמת חיים. אם נייבש את גינות הנוי, נוותר על הבריכות והממטרות, נאבד דברים חשובים המרחיבים דעתו של אדם, אך לא נעמיד את קיומנו בסכנה. לכן, במידה רבה, מדובר על רמת חיים, דבר אשר בגינו ניתן לקוות ליותר גשם, אך אין זה מוצדק לגזור תענית בהעדר המים לקיום רמת החיים הנוכחית".

הרב זייני וישיבתו קיימו ביום שני, תפילה ברחובה של עיר, כשיצאו עם ארון הקודש וספר התורה לרחבת החנויות בצומת זיו בנווה שאנן, וקיימו שם תפילה של תענית ציבור.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
20 תגובות - 20 דיונים מיין לפי
1
מה תעזור תענית אם לא נוהגים כבוד זה בזה?
ישעיהחו | 03-12-2010 10:23
2
עוד פעם הוא קופץ
אוהד | 03-12-2010 10:57
מנצל כל הזדמנות להשתלח במי שלא בדעה שלו ולכנות תלמיד חכם "כסיל". השריפה באותה מידה יכלה לפרוץ ביולי - אוגוסט.
3
מדובר ברב משה ליכטנשטיין ראש ישיבת הגוש
יוסי מירוחם | 03-12-2010 11:30
למה להתבייש בשם הרב?
4
במקום להציע עזרה - למשל:
יובל | 03-12-2010 11:44
לארח בפנימיות הישיבה שלו ובדירותיה מפונים - הרב זיני עוסק במלחמות אישיות חסרות עניין פשוט בושה, למה לתת לו במה ?
5
עמי הארצות! שכחתם שיש מצוות תוכחה!!
משה | 03-12-2010 11:47
בס"ד הרב זיני לא רוצה כבוד בשבילו, אלא לעורר את המודעות בעם שהרבנים הם האחראים לכך המצב שלנו הוא איום ונורא וצריך לעורר את הציבור לכך. מזל שקוראים לך ישעיהחו ולא "ישעיהו" כי אם היית לומד תנ"ך היית יודע מה הנביאים אמרו במצבים כאלו.
6
מה אתם מעלים אותו סרוגים
רועי | 03-12-2010 12:09
אדם שלא מכבד את עצמו לא מכבד אחרים גם אם יש רבנים שלפי דעתו ומשנתו לא הולכים כמו שהוא חושב תשובתו היא כמו אחרוני אנשי העיר מרב צריך יותר איפוק ומחשבה
7
אין צורך להביא כל דבר שטות של 'רבנים' חסרי חשיבות
משה | 03-12-2010 12:18
את מי מעניין מה אומר זייני אליהו?
8
למה
| 03-12-2010 13:33
בחלק מהמקומות כתובי זייני(עם צירי בז') ובחלק זיני(עם חיריק)
9
מה נסגר אתכם
יוסי | 03-12-2010 13:59
יש רב שאמור להיות ציוני שאומר על הרבנות הראשית שאיננה רלוונטית ומה שמקפיץ אתכם זו הסמנטיקה בה ת"ח מבקר ת"ח אחר? מה לא שמעתם על "במקום חילול ה' לא חולקים כבוד לרב"? פעם ראשונה שראיתם פוסקי הלכה מכנים אחד את השני סכלים? מה לא פתחתם רמב"ם? בעל המ אור? מה אתם ילדים קטנים בגן? רב אומר דברי אמת ואתם במקום לחשוב מה שאתם רוצים בראש הקטן שלכם מעדיפים לכנות רב ת"ח עצום, שאין חולק על גדולתו בכינויים מאשר לראות את אותו רב מבקר מעשים ודבורים של ת"ח אחר? אתם חבורה של צבועים, תפקידם של חכמים היא להוכיח את הדור, לא קראתם בגמרא שבת על רשימת העבירות שעליהם נחרב ביהמ"ק? תפסיקו כבר להיות אנשים קטנים שחושבים שביקורת של רב היא חילול ה', רבנים מאז ומעולם ביקרו אחד את השני וטוב שכך, אבל מה לנו להיכנס בינהם?
10
9 יש דרכים לעשות.
רועי | 03-12-2010 14:51
לא באים ונותנים בקורת ככה באינטרנט שיגיד לו אישית
11
תנו כבוד
חסיד זייני | 04-12-2010 18:47
הרב זייני מרום גבהו יודע למי לתת כבוד, אפשר לבטוח בו שלא ירצה בביזוי של כל ת"ח, אפילו אלה שלא אוחזים בדעותיו (כמו הרב אבינר הרב ליאור הרב יוסף וכו' שהרב לא נוהג לכנות כסילים). הרב זייני תקף במקרה זה רב (שמן הראוי לא להזכיר את שמו, לתשומת ליבו של יוסי מירוחם) שבחר לתקוף את הרבנות הראשית לא רק על אחד מפסקיה, אלא גם על עצם קיומה. בנוסף הזכיר הרב זייני את חסרונו הבולט של הרב המוזכר- היותו חסר סמכות לפסיקה הלכתית, עובדה שבהחלט אמורה לבלום כל אמירה כנגד פסיקה של הרבנות. בניגוד לזה, הרב זייני שאוחז במסורות ארוכות (שושלת של תלמידי חכמים ששבה עד לחכם אג'יאני, תלמידו של הרי"ף), למד פסיקת הלכה אצל אחד מגדולי חכמי התלמוד הצפון אפריקאים- החכם דהן, הוסמך לרבנות בארץ ישראל ע"י אחד מגדולי הציונות הדתית- הרב בנדיקט וכן למד אצל הרצי"ה, הרב אשכנזי ותרם מדעותיו ובעיקר פעולותיו לתקומת עם ישראל והפצת התורה (לכל המפקפק יש להגיע מדי פעם לבית הכנסת בטכניון או לנווה שאנן בחיפה, המקומות היחידים בעיר האדומה שבהם יש רמז לצביון דתי כלשהו), על אף שהחלטת הרבנות לא תאמה את דעתו לגמרי בחר לומר לאנשי קהילת נו"ש והטכניון וכן לתלמידיו ש'אין לפרוש מן הציבור' ואף נקט בצעד ייחודי ואירגן תפילה המונית באמצע כיכר זיו ההומה בהכדי לפרסם את התענית. בבקשה, תנו כבוד..
12
גועל נפש - שיעשה חשבון נפש על הרקבון המוסרי שלו
ציוני | 04-12-2010 22:16
שכבוד הרב זייני יקרא נביאים, שיקרא חז"ל, אולי אז הוא יבין קצת יותר טוב את המציאות הרוחנית בה אנחנו חיים. איך הוא מעז לדבר ככה על גדולי ישראל?
13
מה אתה מדבר?
יוסי | 04-12-2010 23:59
מי הגדולי ישראל שאתה מדבר עליהם? חרדים שעשו הסבה מקצועית לבעלי כיפות סרוגות, מה לנו ולהם?! מענין שאף "דתי" לא מתרטח כשהרב עובדיה מכה בשבט לשונו, אבל קל לנגח את הרב זייני באשר הוא ת"ח שאינו קונצנזוס בציונות הדתית, ומה הקשר לנביאים וחז"ל, אתה מתכוון אולי בזה שילדים קטנים כמוך כותבים על ויכוחים בין רבנים את הדיעות שלהם? וממתי אסור לרב לתת ביקורת על גדול ישראל? וממתי אותו רב הוא גדול ישראל? מאז שהכתרת אותו? ממתי כמות תלמדיים היא מדד למשהו? לרמב"ם היה בקושי מנין תלמידים, ומעוז של חולקים והוא עדיין גדול הראשונים, לא הדברי ההבאי המלוכלכים שלך או של כל שאר המטומטמים התורנים ישנה משהו מן האמת, שיש חלק בציונות הדתית שהפך להיות לא רלוונטי, דיעותיו הן דיעות של השמאל הישראלי, ורוחנית הוא קרוב יותר אל החרדים, וכמו שטענתי ואטען תמיד החרדים והשמאלנים הם אותה גברת. ולאתר סרוגים והמנהל אריה יואלי כשאתם כותבים שהביקורות לא יכללו הסתה ולשה"ר ונותנים לעדר פרות גועות להטיל את צחנת הבורות שלהם ברבים זה מסריח לנו ולא נעים לנו להסתובב בין הדפים הללו, אני מבקש ממך צנזר אותם, אם בעיתונים אחרים מצנזרים טוקבקים מן הראוי שכאן הצנזורה תהיה יותר משמעותית, מה עוד שכמות המגיבים לא גדולה, ואני רואה כי האיכות אינה עולה כלל על הכמות.
14
הכלבים נובחים...
יצחק | 05-12-2010 1:27
למה לתת במה לכל רב קיקיוני שמחפש כותרות? כאן בחיפה כולנו יודעים שמדובר באדם מעורער.
15
יצחק מגיע לך להיות בנידוי
יהורם | 05-12-2010 8:29
אתה מעורער והמשפחה שלך מעורערת ואם הפה שלך כל כך מלוכלך סביר להניח שהמשפחה שלך לא יותר טובה ממך (ואני בפירוש רומז שייתכן שיש בשורשי משפחתך גויים), אתה אפיקורס כמפורש בגמרא סנהדרין וברמב"ם, ואם לא היתה את תרבות המתירנות הזאת שחוגגת באתר הזה הם היו מגלים את מס' האיי פי שלך כדי שלא תוכל לכתוב את דברי הבלע שלך.
16
פשוט תתביישו!
| 06-12-2010 22:11
ה' ישמור את כל המשמיצים את הרב! מדובר ברב גדול, שאין אתם יודעים את ערכו. ומי אתם בכלל שיכולים לגנות רב בצורה כזאת? תסתכלו על עצמכם... בושה!!!
17
הרב משה ליכטנשטיין טעה, אין מה לעשות, כולם יודעים כאן
איש מהגוש | 07-12-2010 23:09
חבל שפתח את הפה בנושא שהתברר לצערנו הרב זייני בנקרה זה צדק
18
כבר בית המשפט אמר על הרב זייני
יואל | 08-12-2010 21:09
"דעותיו וסגנונו המלבים שנאה ופירוד, תוך פגיעה קשה בחלקים נרחבים באוכלוסייה שאינם שותפים להשקפת עולמו, ויצירת קיטוב בחברה...").
19
הרב זיני צודק
גושניק | 15-12-2010 17:01
לא נעים להודות, אבל הרב זיני צודק.דבריו של ר' משה ליכטנשטיין משקפים ניתוק מהמציאות. אני מזכיר לכם מה אמר על ההתנתקות: שזה בסך הכל כמו לעבור דירה. אבל, יש לזכור, כי כנצר למשפחת גאוני בריסק החיה בעולם האפריוריזם ההלכתי - ניתוק מהמציאות נתפש דווקא כמעלה...
20
לכל גאוני העולם
אלכס | 03-06-2011 0:21
מי הוא וזה ואיזה הוא? לכל גאוני עולם המוכיחים את הרב ראו את ההגיון: 1. אם אתם רבנים אז יוצא שאתם יוצאים נגד הרב בדיוק כמו שהרב יצא נגד דעתו של הרב ליכטנשטיין. 2. אם אינכם רבנים - מי שמכם להוכיח ת"ח? ואם יאמרו אזובי הקיר שבמקום חילול השם וכו'...איזה חילול השם יש פה?! מאז ומתמיד רבותינו נגעו בסוגיות בצורה זו דווקא. 3. מדבריכם יוצא שרבותינו מאז ומתמיד טעו שקבעו תענית ועוד - יוצא שאתם גדולי הדור הפוסקים כנגד הרבנות הראשית. כל הכבוד - ראו מה יצא לכם: 1. השמצתם רב גדול מכיוון שאינכם יורדים לסוף דעתו וכאן אין צורך לרדת כל כך...פשוט לפתוח את ספרי ההלכה. 2. הכנסתם ראשכם בין רבנים והחלטתם שהנכם מעל שניהם גם יחד. 3. הוצאתם דיבה על רב בישראל - הרי דרכי דרכי נועם (בדרך כלל רבנים הם הנאלצים להיות תקיפים ולא אנו הקטנים) אנא חזרו בכם. מאחל לכולנו לחזור בתשובה עוד ועוד ללא יסורים ושנזכה לגשמים בעיתם. אוהב אתכם, אלכס