רון מוריה לעמנואל שילה: "שיקרת. תתנצל"

המתמודדת בפריימריז של הבית היהודי, העיתונאית סופיה רון מוריה, תוקפת את עורך עיתון 'בשבע' עמנואל שילה לאחר שלטענתה הוא "הכניס אותה לרשימת חיסול". "טובת הבית היהודי זה הדבר האחרון שמעניין את עמנואל שילה"

רון מוריה לעמנואל שילה: "שיקרת. תתנצל"
  (באדיבות המצולמת)

עיתונאית מקור ראשון והמועמדת לפריימריז של הבית היהודי, סופיה רון – מוריה, תוקפת את עורך 'בשבע' עמנואל שילה, לאחר שבטורו השבועי שפורסם בסוף השבוע הוא "הכניס אותה לרשימת חיסול", כהגדרתה.

"השבוע הוציא עורך 'בשבע' רשימת חיסול נגדי", כתבה רון מוריה בדף הפייסבוק שלה. "יצא לי לסקר מערכות בחירות שכללו רשימות חיסול. לא זכורה לי רשימת חיסול שמוציא עורך עיתון. מר שילה הנחה את הקוראים את מי לחסל ובמי יש לתמוך. בזכותי נקבע כנראה תקדים. "חייבים להיזהר מבתיה כהנא-דרור וסופיה רון מוריה", כותב העורך הדגול "כי הן רוצות לקחת את המפלגה לכיוון הליברלי", ציטטה רון מורי את שילה.

רון מוריה סיפרה כי "יצא לי בשבועות האחרונים להשתתף בפאנלים יחד עם בתיה כהנא-דרור מחד ושרה אליאש מאידך. שתיהן מייצגות את הקצוות. כהנא-דרור את הקבוצה המהפכנית הפמיניסטית, אליאש, את החרד״לית. על שתיהן אני חלוקה בסוגיות דת, מדינה וחברה. אני נמצאת באמצע. אלא שעמנואל שילה בדומה לכל קיצוני – בוחר שלא להבחין בין ההבדלים: בשביל פעיל 'שלום עכשיו' אין הבדל בין יולי אדלשטיין למיכאל בן ארי. ימינה ממרצ כולם פשיסטים. בשביל עמנואל שילה אין הבדל ביני לבין בתיה כהנא-דרור. כל מי שאינו נוקט בגישה החרד״לית הוא ליברל. גישה שהולמת פוליטרוק אבל מביישת עיתונאי".

רון מוריה הדגישה כי "שלושת בניי למדו ולומדים במוסדות הציונות הדתית. אני נשואה לבוגר 'הר עציון'. בני שלומד בישיבת הסדר בירוחם משרת כרגע בבקעת הירדן בחטיבת 'כפיר'. הקטן לומד בכיתה ה׳ בממ״ד בשכונת קטמון בירושלים. אבל עבור עמנואל שילה שמבקש 'ח״כית תורנית' – ישיבת הסדר לא נחשבת למסלול תורני ואילו ילד בגיל בית ספר יסודי צריך ללמוד מבחינתו בתלמוד תורה".

"שיהיה ברור", המשיכה רון מוריה, "טובת הבית היהודי זה הדבר האחרון שמעניין את עמנואל שילה. הוא יצא נגד המפלגה לאורך כל הקדנציה. הוא קידם את ח״כ יוני שטבון שהצביע בניגוד להחלטת הסיעה בוועדה לבחירת רבנים ראשיים ובמליאת הכנסת. שילה מנסה להוביל מסלול בו נכשל משה פייגלין – להשפיע מבפנים במפלגה אחת כשהמתפקדים יצביעו בבחירות למפלגה אחרת. במקרה שלנו, למפלגתו של אלי ישי או למפלגות חרדיות נוספות. את שילה לא מעניינית טובת המפלגה ולא טובת המחנה הלאומי. גוש המרכז הוא הסכנה הגדולה במערכת הבחירות הנוכחית. כל קול שניתן וצריך להעביר מישראל ביתנו לבית היהודי – לא רק מגדיל את כוחה של המפלגה אלא גם מחזק את גוש הימין. אבל עמנואל שילה מבקש לחסום עולה מברה״מ שמשמשת גשר בין שני הציבורים, מועמדת שהיא בשר מבשרה של הציונות הדתית הקלאסית – ויחד עם זאת מסוגלת להביא למפלגה מצביעים חדשים. אף אחת מהמועמדות עליהן ממליץ שילה לא מביאות קול אחד מחוץ למפלגה. אבל שילה דוגל בגישה חרדית ידועה. טובת ארץ ישראל חשובה לו פחות מהצורך לשמור על ההגמוניה של הקבוצה החרד״לית על גווניה הקיצוניים ביותר. יצירת מרחב ציבורי בו קיימת הפרדה מוחלטת בין גברים לנשים חשובה לו יותר משמירה על המחנה הלאומי".

 השתלטות על המפלגה

"שילה מבקש להחזיק את החבל מכל הקצוות. לשריין ברשימת הבית היהודי מקומות לנציגי תקומה ולדאוג שבשאר המקומות ייבחרו נציגי האגף החרד״לי בלבד. לאורך השנים קידמתי בטור שלי ב'מקור ראשון' את רעיון הפריימריז בציונות הדתית. שילה התנגד. לאורך שנים ביקשתי לשלב נשים במפלגות הציונות הדתית בכנסת. שילה התנגד. בשונה ממני לא מתח ביקורת על החלטת האיחוד הלאומי בבחירות 2009 שלא לשלב אישה ברשימה. עכשיו הוא מנסה לנצל את שיטת הפריימריז ואת המקומות שוריינו לנשים על מנת לבצע השתלטות על המפלגה. החזון שלו מוכר: המתכונת הישנה של האיחוד הלאומי. מספר נציגים חרד״ליים שמצביעים בכל סוגיות דת ומדינה יחד עם הסיעות החרדיות ונציגים חילוניים שמיישרים איתם קו. משהו ישן חוזר".

רון מוריה ממשיכה ואומרת כי "שילה מתעלם במכוון מהרוב בציונות הדתית. עמדותיי כתובות שחור על גבי עיתון והוא יודע היטב כי אני מייצגת את המרכז . את הגישה הציונית הדתית הקלאסית בה דוגל אורי אורבך. שילה מעוות את עמדותיי בכוונה תחילה. המטרה שלי לשמר את המרכז, את הציונות הדתית הקלאסית. מבחינתו ומבחינת שולחיו, על הציונות הדתית להיות גרורה של הסיעות החרדיות. אסקופה נדרסת. עמדותיי משקפות את עמדותיה הרשמיות של הסיעה ברובן המכריע. אחרת לא הייתי מתמודדת לרשימת הבית היהודי. אני רוצה לאזן את הלחץ של הפלגה הקיצוני שנציגיו הצביעו בוועדת שרים ובמליאה בניגוד לעמדת המפלגה. מכך חושש עורך 'בשבע'".

בסוף דבריה כותבת רון מוריה כי "לא הייתי רוצה להיות ברשימת המומלצים של עמנואל שילה. אני לא מעוניינת להיות יוני שטבון עם חצאית. אך זה לא מעניק לעורך עיתון 'בשבע' את הזכות לעוות את עמדותיי ולהדביק לי תווית שלא משקפות את האמת. ניסיון קטנוני של עורך עיתון לחסום מועמדת שהייתה במשך 16 שנים הקול הבולט של עיתון מתחרה".

שרה אליאש: מתנגדת לתיוגים

שרה אליאש מחתה על דבריה של סופיה רון מוריה: ״כעסה של רון מוריה על עמנואל שילה אינו מצדיק תיוג מתמודדות אחרות שלא על דעתן. אני איני מסכימה לתיוג בו בחרה רון מוריה. הכינוי חרד"לית יש בו לכאורה קונוטציה של דוגמאטיות ונוקשות וכן כדי להיתפס כמחייבת התבדלות, ולא היא. כמי שנאבקה על אולפנה אינטגרטיבית ומכילה, כמי שפעלה לאיחוד במועצת יש"ע ובכל עשייתי אני מדגישה – כן לתורניות, לא להיבדלות!״

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

9 תגובות
הצג את כל התגובות